Wybierając regały magazynowe, warto możliwie precyzyjnie określić swoje potrzeby. Chodzi przede wszystkim o jasne zdefiniowanie typu produktów, jakie będą umieszczane na półkach, ich wagę, częstotliwość zmian w układzie magazynu, a także jego ogólną charakterystykę. Te wszystkie dane pozwolą dość szybko znaleźć odpowiedź na to, jaki regał magazynowy wybrać.
Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa typy regałów magazynowych. Chodzi oczywiście o regały skręcane i bezśrubowe, określane także mianem regałów wciskanych. Obydwa typy regałów są powszechnie dostępne i równie popularne. W większości przypadków regały skręcane wykorzystuje się w przestrzeniach domowych, garażowych i warsztatowych, natomiast do zastosowań profesjonalnych, dużych magazynów i przechowalni, wykorzystuje się regały bezśrubowe o większej nośności.
Regały skręcane mogą mieć bardzo różną nośność. Niektóre z nich charakreryzują się bardzo dużą wytrzymałością i stabilnością. Mogą one utrzymać ciężar do 2450 kg, natomiast w porównaniu z wytrzymałością regałów bezśrubowych charakteryzuje je jednak mniejsza nośność. Regały na wcisk są bardziej stabilne i lepiej utrzymują ciężar. Regały skręcane łatwiej natomiast rozmontować, sprawdzają się one przede wszystkim jako element wyposażenia niewielkich magazynów, sklepowych zapleczy, warsztatów, piwnic, domowych garaży. Charakteryzuje je perforowana powierzchnia rany i duża ilość otworów umożliwiająca dopasowanie wysokości półek do konkretnych potrzeb.
Bez wątpienia w dużych przestrzeniach sprawdzają się przede wszystkim regały bezśrubowe. Sięga się po nie przede wszystkim przy konieczności magazynowania dużych i ciężkich materiałów. Wymaga to bowiem wysokiej nośności regału, a tą nie charakteryzuje się każde rozwiązanie magazynowe. Profesjonalne regały bezśrubowe (produkowane na przykład przez Regalit) wytrzymują obciążenia nawet do 4000 kg, choć w razie potrzeby można zdecydować się również na rozwiązania o niższej nośności. W przypadku składowania ciężkich sprzętów, dużej ilości ciężkich produktów spożywczych lub budowlanych, warto rozważyć zakup regałów bezśrubowych. Są one proste w montażu, wbrew pozorom jest on o wiele łatwiejszy i mniej wymagający niż w przypadku regałów skręcanych, gdzie precyzja złożenia regału może istotnie wpłynąć na jego stabilność.
undefined