Pierwszymi firmami wdrażającymi Pracownicze Plany Kapitałowe będą największe podmioty. Już od 1 lipca 2019 r. obowiązek wprowadzenia PPK mają przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej 250 osób. Pierwsze potrącenia z Twojego wynagrodzenia powędrują jednak na Twoje konto PPK najprawdopodobniej dopiero w listopadzie lub grudniu 2019 r. Do 12 listopada pracodawca ma czas na podpisanie umowy o prowadzenie PPK. Co powinieneś wiedzieć o programie i czy możesz z niego zrezygnować.
Pracowniczy Plan Kapitałowy – kto musi do niego przystąpić
PPK to dobrowolny program oszczędzania. Obowiązek jego wdrożenia ma jedynie pracodawca, chyba że w firmie działa już Pracowniczy Program Emerytalny.
Kiedy program PPK tylko wystartuje, automatycznie zostaniesz do niego zapisany. Jeśli znajdujesz się w przedziale wiekowym 18-55 lat i jesteś zatrudniony na podstawie umowy (więcej o umowach przeczytasz w artykule PPK – co to jest?). Nie musisz jednak brać udziału w programie. W każdej chwili możesz zrezygnować z oszczędzania w tym planie.
Jeśli jednak jesteś zdecydowany, żeby zabezpieczyć swoją przyszłość, wraz z wprowadzeniem PPK w Twojej firmie, nie musisz nic robić. Program przygotowano w ten sposób, żeby wszystkie czynności związane z przekazywaniem środków na PPK były po stronie zatrudniającego.
PPK – jak zrezygnować z uczestnictwa
O ile uczestnictwo w programie nie wymaga od Ciebie składania żadnych dokumentów, o tyle rezygnacja z PPK wiąże się ze złożeniem odpowiedniej deklaracji Wzór deklaracji z PPK . Żeby wypisać się z oszczędzania w PPK, musisz wypełnić odpowiednie pismo i podpisać je w 7 miejscach. Wypełnione dokumenty przekazujesz swojemu pracodawcy. To zatrudniający zadba o to, żeby instytucja finansowa prowadząca rachunek dowiedziała się o Twojej rezygnacji.
Kiedy wypiszesz się z programu, pracodawca zakończy przekazywanie Twoich oszczędności na PPK. Sam również nie będzie wpłacał żadnych środków. Jeśli z PPK zrezygnujesz już po przekazaniu wpłaty za dany miesiąc, wróci ona na Twoje osobiste konto.
W każdym kolejnym miesiącu możesz wyrazić chęć ponownego przystąpienia do programu. Musisz wtedy złożyć u swojego pracodawcy pisemny wniosek o ponowne zapisanie do PPK. Rezygnować i zapisywać się do planu możesz nieskończenie wiele razy.
Kiedy zrezygnujesz z prowadzenia konta PPK, Twoja deklaracja będzie ważna przez 4 kolejne lata. W 2023 r. pracodawca ponownie automatycznie zapisze Cię do programu. Oczywiście, będziesz mógł z niego zrezygnować.
PPK – do jakiego wieku obowiązkowe
Zgodnie z ustawą o PPK do programu będą automatycznie zapisywani pracownicy nie starsi niż 55-letni. Program jednak nigdy nie będzie obowiązkowy dla osób w żadnym wieku. PPK to Twoja dobrowolna decyzja o oszczędzaniu na przyszłość.
I choć program dotyczy głównie osób między 18. a 55. r.ż., deklarację przystąpienia do PPK mogą złożyć również i starsi zatrudnieni. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale mniej niż 70 mogą wnioskować o zapisanie do programu. Muszą wtedy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy. Warunkiem zakwalifikowania ich do PPK będzie odpowiedni czas pracy. Staż pracownika pomiędzy 55. a 70. r.ż. musi wynosić co najmniej 3 miesiące w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia.