Uzyskanie patentu na wymyślony przez siebie wynalazek stanowi gwarancję bezpieczeństwa i niweluje ryzyko kradzieży. Często zapominamy jakie to ważne – cieszymy się z uzyskanego sukcesu, własnych, niesamowitych dokonań, a zapominamy o zadbaniu o jego nienaruszalność i nasze wyłączne prawa do dysponowania swoim dziełem.

Uzyskanie patentu na wymyślony przez siebie wynalazek stanowi gwarancję bezpieczeństwa i niweluje ryzyko kradzieży. Często zapominamy jakie to ważne – cieszymy się z uzyskanego sukcesu, własnych, niesamowitych dokonań, a zapominamy o zadbaniu o jego nienaruszalność i nasze wyłączne prawa do dysponowania swoim dziełem.

Jak sprawdzić czy patent istnieje?

W bazie danych dostępnej na oficjalnej stronie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej a także w bazie Espacenet istnieje możliwość sprawdzenia czy dany patent już istnieje, poprzez specjalną wyszukiwarkę umożliwiającą znajdowanie patentu po numerze. Zdecydowanie warto jednak nawiązać współpracę z firmą specjalizującą się w tej branży i zasięgnąć fachowej porady. Wyszukiwanie patentów to nie zawsze łatwe zadanie, a błąd może w przyszłości nas wiele kosztować. Za naruszenie istniejącego patentu możemy bowiem odpowiedzieć konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Trzeba także przeanalizować na wielu płaszczyznach podobieństwa i różnice, aby ostatecznie zdecydować czy nasz wynalazek jest unikatowy i wart opatentowania. Często bowiem to bardzo cienka granica może dzielić między sobą dwa wynalazki i nie mając odpowiedniej wiedzy prawnej, ciężko jest uzyskać 100% pewność, czy mamy do czegoś wyłączone prawo i możemy to opatentować czy też jednak niestety nie.

Co da mi zgłoszenie patentu? Czy warto to zrobić?

Zdecydowanie tak. Opatentowanie wynalazku gwarantuje wyłączne prawa do niego na najbliższe 20 lat. Tylko autor może używać swojego pomysłu w celach zawodowych i zarobkowych lub zdecydować się na sprzedaż patentu albo zawiązać umowę licencyjną świadomie zezwalając na jego wykorzystywanie innym osobom.

 

Jak się do tego zabrać? Czy poradzę sobie sam?

Najlepszym wyborem będzie zwrócenie się do kancelarii patentowej PATPOL zajmującej się ochroną własności intelektualnej zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Pomoże sprawdzić czy dany pomysł kwalifikuje się do opatentowania, wypełnić odpowiedni wniosek oraz ewentualnie przetłumaczyć go na język obcy, wyjaśni wszystkie procedury od A do Z, dopilnuje dochowania terminów i stosownych płatności.

PATPOL prężnie działa w branży od ponad 50 lat. W swojej ofercie posiada świadczenie usług odnośnie: patentów, dodatkowego prawa ochronnego, wzorów użytkowych i przemysłowych, znaków towarowych, zarządzania portfolio IP, strategii i naruszenia IP. To zespół wykwalifikowanych specjalistów, chętnie podejmujący się nawet spraw trudnych i skomplikowanych. W razie postępowania sądowego, występuje jako reprezentant klienta i pomaga mu walczyć o swoje prawa. Jest zdobywcom wielu wartościowych nagród i wyróżnień, co świadczy o zaufaniu klientów i najwyższej jakości oferowanych usług.

Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio w siedzibie firmy lub poprzez stronę internetową. Zdecydowanie warto samemu zająć się tworzeniem i kreatywną stroną wynalazku, a kwestie prawne powierzyć w ręce osób, które naprawdę się na tym znają, aby uniknąć rozczarowania, a nawet wielkich nieprzyjemności.


Sprawdź jakie zamienniki tuszu do drukarki kupić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here