Zastanawiasz się nad budową hali magazynowej o stalowej konstrukcji? W takim razie przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś poznać zarówno wady, jak i zalety takiej inwestycji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego oczekiwać i na co zwrócić uwagę.
Inwestycja w magazyn powinna być przemyślana. To w końcu obiekt, w którym mają być składowane przeróżne towary – setki a nawet tysiące. Często po jego powierzchni poruszają się ciężkie maszyny. Odpowiedniej konstrukcji hali wymagają też regały. Hale magazynowe muszą być więc budowane jako obiekty na lata. Aby tak się stało, trzeba wybrać odpowiedni materiał.
Dzisiaj hale magazynowe powstają przede wszystkim ze stali. Inne technologie uważa się za niewydajne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obok licznych zalet konstrukcji stalowych znajdują się też wady.
Wśród zalet hal magazynowych wykonanych ze stali przeważa z pewnością jedna. Jest nią czas budowy. Ponieważ obiekty wykonywane są prefabrykatów, czynności na placu budowy obejmują tylko prace montażowe. W przeciwieństwie do murowanych budynków te o konstrukcji stalowej mogą powstać już w kilka tygodni.
Ponadto hale magazynowe tego typu uważane są za lekkie i trwałe. Wynika to z ich konstrukcji, która opiera się na elementach stworzonych ze odpowiedniego gatunku stali. Obudowę tworzą natomiast ocieplane płyty. Tak lekka konstrukcja nie wymaga specjalnych fundamentów, co wpływa i na czas budowy, i na jej koszt.
Hale ze stali wyróżniają się także tym, że można je w całości zdemontować. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorstwo zmieni lokalizację, właściciel nie musi inwestować w nowy obiekt. To także przydatna informacja dla tych, którzy nie są pewni przyszłości magazynu. Zawsze można go po prostu zdemontować i sprzedać innemu inwestorowi.
Inną zaletą takich hal jest też możliwość rozbudowy. Ze względu na rodzaj konstrukcji można je łatwo modyfikować. Jeśli więc przedsiębiorstwo będzie w fazie rozwoju, inwestor może rozbudować już istniejący budynek, nie budując nowego magazynu.
Magazyny o stalowej konstrukcji mają niestety swoje wady. Po pierwsze, zawsze istnieje ryzyko korozji. Warto jednak wiedzieć, że jest ono bardzo niskie, jeśli hala została wykonana z wysokiej jakości matriałów. Po drugie, konserwacja obiektu ze stali powinna być częsta i dokładna. Niemniej, to samo można powiedzieć o właściwie każdym budynku – konserwacja jest po prostu koniecznością.
Niekiedy jako wadę takich obiektów wymienia się także ich trwałość, która zestawiona z halami żelbetowymi wypada gorzej. To jednak za dużo powiedziane. Hale żelbetowe są też bowiem droższe, a ich trwałość niekoniecznie znajduje swoje zastosowanie w halach magazynowych. W polskich warunkach (pogoda, teren) hale ze stali są wystarczająco trwałe.