Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce to dla wielu przedsiębiorców przedsięwzięcie obarczone tak wielkimi kosztami, że nie mogą się na nie zgodzić. Dlatego w pewnym momencie popularne stało się zakładanie spółek LTD w Wielkiej Brytanii, co wiązało się nie tylko z mniejszymi kosztami, ale i całą masą ułatwień formalnych. Ta możliwość jednak stanęła pod znakiem zapytania z powodu powolnego wychodzenia UK z Unii Europejskiej. Jak obecnie, w kontekście Brexitu, wygląda założenie i prowadzenie spółki LTD?

Podstawy – czym jest spółka LTD? Jak założyć firmę w Anglii?

Spółka LTD (lub Limited) to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który popularny jest w Wielkiej Brytanii. Jako, że Zjednoczone Królestwo jest do tej pory częścią Unii Europejskiej (do roku 2019 Brexit nie doszedł jeszcze do skutku), spółkę tego rodzaju może założyć każdy obywatel Unii (i nie tylko). W porównaniu do polskich rozwiązań spółka tego rodzaju najbardziej podobna jest do spółki z o.o., z tą jednak różnicą, że jej założenie jest o wiele łatwiejsze, a prowadzenie wiąże się z mniejszą liczbą formalności.

Finanse spółki LTD nie są tożsame z finansami jej udziałowców, a ich odpowiedzialność majątkowa ogranicza się wyłącznie do wniesionego kapitału. Znaczy to, że jeżeli przedsięwzięcie nie odniesie sukcesu, a spółka popadnie w kłopoty finansowe, to nie odbije się to na prywatnej kieszeni osób ją tworzących. Takie spółki umożliwiają również znaczne zmniejszenie wydatków na ubezpieczenie społeczne, dzięki odpowiedniemu systemowi wypłacania dywidend udziałowcom (do wyliczenia wysokości składek bierze się pod uwagę wyłącznie pensje). Założenie firmy z UK to również skuteczna ochrona podatkowa, która pozwala na znacznie tańsze niż w Polsce prowadzenie działalności.

Spółki LTD, a Brexit – co już się zmieniło i co się może zmienić?

Wielu przedsiębiorców, którzy posiadają udziały w brytyjskich spółkach LTD, albo planują jej założenie z niepokojem patrzy na powolny proces opuszczania Unii przez Wielką Brytanię. Wiele jest głosów wieszczących ogromne utrudnienia i koniec możliwości łatwego i taniego prowadzenia firmy na wyspach. Czy jest tak jednak w rzeczywistości? Doniesienia z brytyjskiej areny politycznej wydają się temu przeczyć?

Niewątpliwie negatywnym skutkiem Brexitu będzie wyjście UK z unii celnej z UE, a więc zwiększą się koszta transportu towarów. Stracą na tym firmy działające na wyspach i prowadzące handel z krajami Unii. Brexit to również ogromna szansa i tutaj specjaliści spodziewają się pozytywnych zmian. Przede wszystkim istnieje ogromna szansa, że zakładając, czy prowadząc firmę na terenie Wielkiej Brytanii będzie można liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe, dzięki którym prowadzenie działalności będzie jeszcze tańsze.

Niewiele zmieni się natomiast w kwestii samej możliwości rejestracja spółki LTD na terenie UK. Jest to w dalszym ciągu opcja dostępna dla wszystkich – nie tylko mieszkańców UE. Warto również nie popadać w zbytni entuzjazm, czy strach z powodu zmian. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ciągle trwa i wciąż nie wiadomo kiedy i z jakim skutkiem się zakończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here