Jak robić zakupy w firmie?

Jak robić zakupy w firmie?

  • 2019-12-18 21:50

Decyzje zakupowe w firmie nie powinny być podejmowane bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli mądrze będziemy inwestować w nasze przedsiębiorstwo, zakupy mogą pomóc w wypracowaniu przewagi nad konkurencją. Jak zatem skutecznie kupować?

  1. Czym jest doradztwo zakupowe?
  2. Jak działają doradcy zakupowi?

Zakupy w firmie to nie wizyta w supermarkecie. Niekiedy w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, a ich mądre wydatkowanie może w znacznej mierze wpłynąć na działanie całego przedsiębiorstwa. Dlatego coraz chętniej przy okazji zakupów posiłkujemy się wiedzą oraz doświadczeniem profesjonalistów z dziedziny doradztwa zakupowego.

Czym jest doradztwo zakupowe?

Skoro w codziennym, prywatnym życiu możemy tygodniami zastanawiać się nad wyborem podstawowego sprzętu domowego użytku, to łatwo zrozumieć, jak duże znaczenie ma wydawanie firmowych pieniędzy. Czy jeśli chodzi o nowy sprzęt, czy w kwestii logistyki, często potrzebne jest doradztwo zakupowe. Specjaliści, którzy pomagają w prowadzeniu działalności bywają często nieocenionym wsparciem. Jest tak dlatego, że sam wybór towaru to tylko część procesu zakupowego. Pamiętać należy jeszcze chociażby o kwestiach związanych z transportem, czy w przypadku stałych zamówień – wyborem grona dostawców. Profesjonalny doradca zakupowy sporządzi dla nas kosztorys, uwzględniający zarówno cenę, jak i jakość produktów oraz usług przy uwzględnieniu naszego budżetu, potrzeb i możliwości. Wzięcie pod uwagę wszystkich tych aspektów, zaowocuje optymalizacją kosztów, którą przedsiębiorcy odczują w postaci większych zysków firmy.

Jak działają doradcy zakupowi?

Proces zakupów w firmie odbywa się w kilku podstawowych krokach. Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym jest analiza potrzeb i identyfikacja celów przedsiębiorstwa. Czy chodzi o pozyskanie materiałów jak najmniejszym kosztem, czy długotrwałą inwestycję – doradca powinien to uwzględnić na samym początku swoich działań. Dobry doradca zakupowy powinien potrafić korzystać z wiedzy innych. Nie ma bowiem ludzi wszechwiedzących, płynnie poruszających się w każdej branży. Dlatego doradztwo zakupowe powinno odbywać się ze wsparciem specjalistów, a w połączeniu z know how doradców, przyniesie najlepszy dla nas efekt. Rekomendacja określonych wyborów i działań to jedno, natomiast koordynacja i monitorowanie realizacji planów to zupełnie inny aspekt procesu zakupowego. Dobrze przeprowadzone doradztwo nie kończy się na podpowiedziach dotyczących najlepszych wyborów. Skuteczne zakupy gwarantuje również sieć kontaktów. Bez znajomości rynku i podmiotów na nim funkcjonujących, trudno o efektywne działanie. Doświadczenie jest tutaj bezcenną wartością.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz