Kupując nowy sprzęt elektroniczny, jesteśmy podekscytowani ideą nowoczesnej technologii i nowszego gadżetu, który działa bez zarzutu. Często nie myślimy nad tym, co zrobić ze zużytym, zepsutym lub niepotrzebnym sprzętem. Zanim wyniesiemy naszą wysłużoną elektronikę na śmietnik, warto pomyśleć o środowisku i dowiedzieć się więcej o recyklingu sprzętu elektronicznego.
W naszym kraju szacuje się, że zaledwie ok. 30% sprzętu elektronicznego trafia do procesu recyklingu. Co w takim wypadku dzieje się ze wszystkimi pozostałymi urządzeniami? Zapewne lądują na złomowiskach lub są bezprawnie przetwarzane – bezprawnie, bo pozbywanie się elektroodpadów uregulowane jest normami prawnymi. Zapisane jest to w ustawie ze stycznia 2018 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Dokument daje prawo m.in. starostom na niezapowiedzianą wizytę kontrolną firm zajmujących się przetwarzaniem zużytej elektroniki i sprawdzenie poprawności prowadzonej dokumentacji. Smutnym faktem jest jednak, iż Polska to jedyne państwo Unii Europejskiej bez konkretnych standardów przetwarzania zużytej elektroniki.
Bez wątpienia zbyt długie godziny spędzane przez nas przed ekranami mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Sprzęt elektroniczny ma jednak niekorzystne działanie na zdrowie również w swoim składzie. Często zawiera w sobie szkodliwe substancje dla człowieka i środowiska, a do 2006 roku możliwe było nawet niekontrolowane wykorzystywanie groźnych pierwiastków. Istotna jest także właściwa utylizacja komputerów i recykling sprzętu komputerowego, żeby podczas demontażu urządzeń substancje z wnętrza nie dostały się do otoczenia. Zadbaj o ekologię i zdrowie swoje oraz przyszłych pokoleń. Nie musisz się nawet sam tym zajmować, oddaj to w profesjonalne ręce specjalistycznych firm oferujących odbiór zużytego sprzętu. Ustawa mająca wejść w życie w 2021 roku zakłada zwiększenie poziomu zebranego zużytego sprzętu elektronicznego z 40% do 65%.
Stale zwiększająca się ilość zużytego sprzętu elektronicznego otworzyła miejsce na rynku dla firm, które mogą się tymi urządzeniami zająć. W swojej ofercie mają bogatą gamę usług, które stanowią recykling zużytego sprzętu elektronicznego, zatem służą środowisku i zarazem oszczędzą nam problemów. Istotnym aspektem jest sprawdzenie, czy dana firma posiada wymagane pozwolenia i odpowiednie certyfikaty.
Firma Dora Plus proponuje swoje ogólnopolskie usługi w zakresie recyklingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Do jej zadań należy także demagnetyzacja nośników danych, utylizacja komputerów, odbiór zużytego sprzętu elektronicznego, fizyczne niszczenie nośników czy recykling gaśnic i proszku gaśniczego. W łatwy sposób można znaleźć na stronie Dora Plus informacje o pozwoleniach na działalność. Firmę cechuje szybka realizacja usług, zasięg ogólnopolski, długoletnie doświadczenie, legalne wykonywanie usług oraz zaufanie i zadowolenie tysiąca klientów. Teraz już wiesz co zrobić ze swoim zużytym sprzętem!