Windykacja należności – co warto wiedzieć?

Windykacja należności – co warto wiedzieć?

  • 2019-12-20 18:32

Należności z przeterminowaną datą spłaty są utrapieniem wielu osób prowadzących działalność gospodarczą. Niestety wiele długów powstaje przez nieumiejętne zarządzanie firmą, więc nie da się opłacić faktur, skoro kasa jest pusta. Bagatelizowanie takiego problemu może spowodować narastanie zadłużenia a w konsekwencji postępowanie windykacyjne, a nawet komornicze. Windykacja należności – od czego się zaczyna?

Przepisy Kodeksu Cywilnego mówią jasno, że o dług przeterminowany wierzyciel może się upomnieć, a dłużnik musi go spłacić wraz z odsetkami, więc doprowadzanie do takiej sytuacji może spowodować nawet upadłość firmy. Warto też wiedzieć, że wierzyciel nie będzie czekał bez końca na swoje pieniądze, a na pewno doliczy sobie wysokie odsetki za zwłokę, które wraz z upływem czasu mogą wynieść równowartość zobowiązania. Kilkudniowe opóźnienie w spłacie faktur czy rachunków nie wywoła jeszcze burzy, jednak jeśli dłużnik będzie uchylał się przed płaceniem kilka tygodni, czy miesięcy może spodziewać się:
– wezwania do zapłaty od firmy windykacyjnej. Wysyłanie pism ponaglających jest najczęściej stosowanym wyjściem, by wierzyciel odzyskał swój dług. Takie wezwania są pismami przedsądowymi, o tym koniecznie trzeba pamiętać.
odwiedzin windykatora terenowego, który będzie miał za zadanie ustalić, dlaczego dług nie jest spłacany.
– telefonów ponaglających, a to może być bardzo uciążliwe, gdyż firmy dzwonią nawet po kilka razy dziennie, bez względu na porę
Wielu przedsiębiorców sądzi, że skoro mają niewielkie zadłużenia, to nie muszą się martwić, bo windykacja najpierw zajmuje się niespłaconymi zobowiązaniami sięgającymi tysięcy złotych, prawda jest jednak taka, że nawet za niewielkie sumy można narobić sobie potężnego zadłużenia. W dzisiejszych czasach program komputerowy do windykacji należności ma każda firma zajmująca się odzyskiwaniem długów, więc na pewno nie przejdzie to bez echa.

Czy dług zawsze trzeba spłacić?

Mając dużą sumę do oddania, na którą składają się też odsetki, warto dojść do porozumienia z firmą windykacyjną, dzięki czemu można anulować wiele niepotrzebnych kosztów i znacznie zmniejszyć naliczone kary. Warto też wiedzieć, że długi ulegają przedawnieniu. Jeśli przedsiębiorca w określonym czasie nie odpowie na pisma firmy i nie podejmie też żadnych działań, windykacja może okazać się bezskuteczna i nie pomoże tutaj żaden program do komputerowej windykacji należności, bo dług się przedawni. Oczywiście nic się nie dzieje z automatu. Konieczne będzie złożenie do sądu stosownego pisma i udowodnienie, że miną czas windykacji na odzyskanie należności. Bardzo ważna jest jedna kwestia, a mianowicie jeśli podczas biegu przedawnienia, który wynosi 10 lat, choć czas ten może być różny, dłużnik wpłacił nawet minimalną kwotę, to dług znów stanie się wymagalny. Nim podejmie się jakiekolwiek działania, warto skontaktować się z prawnikiem, który doradzi najlepsze wyjście z sytuacji.

Egzekwowanie należności przed sądem

Każdy wierzyciel ma prawo wystąpić z dłużnikiem na drogę sądową. Warto nie dopuszczać do takich sytuacji, bo jeśli dług nie jest przedawniony, to przedsiębiorca będzie musiał dodatkowo zapłacić koszty związane z procesem, co jeszcze bardziej powiększy jego zaległości. Wraz z uprawomocnieniem się wyroku dłużnik będzie musiał zwrócić należność w całości bądź jeśli udowodni, że nie ma na to środków w określonych ratach. Jeśli wyrok sądu nie będzie respektowany, do akcji wkroczy komornik, który zajmie nie tylko konta firmowe, lecz także wszystkie wartościowe rzeczy.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz