PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, który niemal każdy pracujący obywatel musi co roku rozliczać. Wielu z nich miało z tym olbrzymi problem, myliło się w obliczeniach, albo składało deklarację na ostatnią chwilę. Dlatego też Polaków ucieszy na pewno fakt, że w 2019 roku rozliczenie PIT zostanie dokonane przez Urząd Skarbowy. To Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników roczne zeznania podatkowe, które zostaną przedstawione do akceptacji. W artykule wyjaśniamy jak to wszystko będzie działać!

Na czym polega pomoc Urzędu Skarbowego?

Rozliczenie PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych, nie jest wcale łatwe – tym bardziej, że co jakiś czas wprowadzane są jakieś zmiany w przepisach, za którymi trzeba nadążyć. To podatek bezpośredni, w którym opodatkowana jest osoba fizyczna, która uzyskuje określone przychody. W związku z tym opłaca podatek w dostosowanej do nich kwocie, na podstawie odpowiedniego systemu rozliczania. Żeby pomóc obywatelom wprowadzono już możliwość rozliczania podatku online, posługując się przeróżnymi programami. W tej chwili wprowadzane są kolejne ułatwienia, które będą obowiązywać w roku 2019 – pozwolą zatem wygodniej rozliczyć podatek za rok 2018. Dnia 28 sierpnia 2018 roku przyjęty został projekt zmiany ustawy, zgodnie z którymi rozliczenie PIT zostanie wykonane przez skarbówkę – i przedstawione do akceptacji przez podatnika. 

Co rozlicza urząd, a czego nie?

Wszystko opiera się na nowej usłudze Twój e-PIT, która będzie dostępna od 15 lutego 2019 roku. Każdy podatnik będzie miał swój profil podatkowy w systemie, do którego będzie miał wgląd. Właśnie tam zostanie zamieszczona podstawowa deklaracja rozliczeniowa, przygotowana przez skarbówkę. Warto mieć na uwadze, że podatnik nie musi z niej skorzystać – może mimo wszystko rozliczyć się samodzielnie, jeśli na przykład będzie chciał uwzględnić w rozliczeniu jakieś dodatkowe ulgi. Może też jednak skorzystać z rozliczenia, przygotowanego przez Urząd Skarbowy. Wystarczy, że je zaakceptuje, tym samym oszczędzając sobie wielu problemów czy wątpliwości. Nie wszystkie informacje zostaną jednak uwzględnione przez rozliczenie przygotowane przez Urząd Skarbowy. Pominięte będą:

  • Darowizny na cele pożytku publicznego lub cele kultu religijnego
  • Ulgi z tytułu użytkowania internetu
  • Odliczenie na emeryturę – IKZE
  • Ulgi na badania i rozwój.

W rozliczeniu zostanie uwzględnione tylko to, o czym wie Urząd Skarbowy. Oznacza to, że również ulgi, których wysokość co roku może ulec zmianie, zostaną pominięte. Kolejny plus to zmiana, na mocy której brak akceptacji deklaracji przygotowanej przez urząd, ale i brak wysłania innej oznacza automatycznie, że podatnik tę obecną w systemie Twój e-PIT uznaje za obowiązującą. Nie poniesie zatem kary za niezłożenie rozliczenia.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

Urząd Skarbowy rozlicza podatnika na podstawie informacji, które o nim posiada – to znaczy takich, które do niego dotarły. Zwykle wysyła je pracodawca, więc nie trzeba się niczym martwić. Jednak jeśli na przykład ktoś posiada gdzieś umowę o pracę, a dodatkowo prowadzi własną działalność, powinien raczej rozliczyć się samodzielnie. Osoby obawiające się nieprawidłowego rozliczenia przez Urząd Skarbowy mogą skorzystać z jednego z bezpłatnych programów do rozliczania PITów w 2019 roku.

Nie trzeba się też obawiać, że deklaracja jest ostateczna – w tej przygotowanej przez skarbówkę również można wprowadzać zmiany. Na przykład jeśli ktoś pragnie rozliczyć się razem z małżonkiem, może dopisać jego dane i dopiero wtedy zaakceptować zmiany – oraz całe rozliczenie. Jak zatem widać, rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy w 2019 roku zdecydowanie ułatwi wielu osobom życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here