30 kwietnia mija termin złożenia większości zeznań podatkowych. Im bliżej końca kwietnia, tym większa grupa podatników przypomina sobie o konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym. Niestety, im później zdecydują się na złożenie deklaracji, tym dłużej mogą czekać na zwrot podatku. Aby przyspieszyć cały proces już połowa podatników rozlicza się internetowo. Jak więc wypełnić PIT przez internet za 2018 rok, by przyspieszyć zwrot podatku?

PIT przez internet za 2018 rok – co musisz wiedzieć?

Terminy dostarczania zeznań podatkowych w 2019 roku nie różnią się od tych z poprzednich lat. Pracodawcy mają obowiązek przesłania dokumentów do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2019, z kolei do podatników PIT-y muszą trafić maksymalnie do 28 lutego. Zmianę odczują już sami podatnicy, którzy wprawdzie, tak jak w minionych latach, mogą dostarczać zeznania do końca kwietnia, ale mają na to więcej czasu. Jeżeli posiadają wystarczające dane, swój PIT za 2018 rok mogą złożyć w urzędzie już od 15 lutego.

Sposoby na przyspieszenie zwrotu podatku

Podatnicy są zgodni co do tego, że jednym z najlepszych sposobów na szybszy zwrot podatku jest rozliczenie się przez internet. Samo wypełnienie PIT przez internet za 2018 rok nie zajmuje dłużej niż 5 minut, a można przy tym zaoszczędzić nawet kilka godzin. W ten sposób nie musimy uzupełniać dokumentu ręcznie, iść na pocztę, ani czekać w kolejce w urzędzie skarbowym. PIT po wypełnieniu trafia do urzędu drogą elektroniczną.

Drugi sposób na przyspieszenie zwrotu podatku to po prostu jak najszybsze uzupełnienie zeznania podatkowego. W tym roku podatnicy mogą zrobić to jeszcze szybciej i – jeśli tylko mają taką możliwość – jest to zalecane. Badania przeprowadzone w poprzednich latach wskazują, że osoby, które dostarczyły PIT do urzędu w lutym, otrzymały zwrot podatku po średnio 26 dniach. Ci, którzy czekali do kwietnia, mogli spodziewać się zwrotu dopiero po średnio 52 dniach.

Szybszego zwrotu mogą spodziewać się również podatnicy, którzy wybrali przelew bankowy zamiast przekazu gotówki. To względnie niewielkie przyspieszenie, ale dzięki temu zabiegowi można zyskać kilka dni. Aby otrzymać zwrot na swoje konto bankowe do składanej deklaracji należy dołączyć druk CEiDG-, ZAP-3 lub NIP-7. Dokument trzeba dołączyć jedynie raz, a w kolejnych latach zwrot będzie automatycznie kierowany na konto podatnika.

Warto wiedzieć, że rozliczenie PIT przez internet za 2018 rok jest całkowicie bezpłatne, a formularz można wypełnić zarówno online, jak i po pobraniu programu na dysk komputera. System sprawdza poprawność wypełnianego dokumentu i informuje o pozostawionych pustych polach. Dzięki temu podatnik może mieć pewność, że złożona deklaracja nie będzie wymagała korekty.

>>> Rozlicz PIT prez internet już dziś! Pobierz Program PIT Pro lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Justyną Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here