Praca za granicą – co warto wiedzieć o pracy w UE

Praca za granicą – co warto wiedzieć o pracy w UE

  • 2020-09-28 21:26

Ze względu na atrakcyjniejsze zarobki i jakość życia, wielu z nas decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Wiąże się to z wieloma formalnościami, które należy załatwić, aby móc pracować i żyć w innym kraju. Wybieramy zwłaszcza kraje należące do Unii Europejskiej, z powodu mniejszej biurokracji i większych swobód. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w innym kraju UE? Kilka przydatnych porad znajdziecie w tym artykule.

Poszukiwanie pracy

Na początku warto poszukać pracy w innym kraju, jeszcze przebywając w Polsce, ze względu na większe bezpieczeństwo finansowe. Najlepszym narzędziem do tego jest oczywiście internet, na wielu portalach jesteśmy w stanie znaleźć oferty firm oraz interesujące nas stanowiska, na które możemy aplikować zdalnie. Dzięki coraz większemu rozwojowi technologicznemu wstępne rozmowy rekrutacyjne również prowadzone są online. Aktualnie dużą popularnością cieszy się praca opiekunki w Niemczech, czyli inaczej opieka nad starszymi. Na to stanowisko może się zgłaszać każdy niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Najważniejsze są wrodzone predyspozycje, czyli cierpliwość, sumienność oraz empatia. Jedną z agencji, która rekrutuje chętnych do pracy w Niemczech jest:  https://laxocare.pl.

Aplikacja

Bardzo ważne jest skonstruowanie naszego CV, tak aby odpowiadało panującym w konkretnym kraju normom. Przykładowo we Francji inne domeny niż gmail są zupełnie nieznane, więc należy zadbać o to, aby w naszej aplikacji pojawiła się właśnie ta domena. Kolejną sprawą jest sama konstrukcja wizualna naszego CV, w wielu krajach Unii Europejskiej odchodzi się od aplikacji, w których załącza się swoje zdjęcie, jest to odbierane jako bardzo nieprofesjonalne – w przeciwieństwie do standardów panujących w Polsce. Jeśli mowa o naszych umiejętnościach językowych, to w naszej aplikacji musimy odnosić się do konkretnych poziomów opanowania języka – według Rady Europy jest to poziom od A1 do C2.

Umowa za granicą

Kolejnym, o czym warto pamiętać, jest język i treść umowy z przyszłym pracodawcą. Oczywiście umowa jest zawierana w języku obcym, dlatego ważne, abyśmy orientowali się, co tak naprawdę podpisujemy – warto oddać dokument do tłumacza. Dodatkowo musimy pamiętać, że wyjeżdżając za granicę, podlegamy również innemu prawu pracy, dlatego dobrze jest się z nim zaznajomić jeszcze przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów.

Podatki w innym kraju

Przed wyjazdem do pracy do innego państwa należy dowiedzieć się, jak wygląda rozliczanie się z podatków – czy będziemy musieli rozliczać się także w Polsce, czy wystarczy zrobić to w kraju, w którym posiadamy umowę. Jeżeli decydujemy się na pobyt za granicą na stałe, to wystarczy, że będziemy płacili podatki tylko w kraju, w którym przebywamy, jednak jeśli nasze miejsce zamieszkania pozostaje w Polsce, to prawdopodobnie konieczne będzie rozliczanie się w obu państwach. Podatki wyłącznie w Polsce opłacają osoby, które są delegowane do pracy za granicą z naszego kraju lub ci z nas, którzy wyjeżdżają na mniej niż 6 miesięcy.

Wyjeżdżając za granicę, musimy pamiętać o tym, aby dowiedzieć się, w jaki sposób poszukiwać pracy, jak powinniśmy do niej aplikować. Warto również pamiętać o obowiązujących prawach, które są niezbędne do świadomego podpisania umowy. Przed wyjazdem musimy również dowiedzieć się, w jaki sposób będziemy się rozliczać za naszą pracę – wiele zależy od długości naszego pobytu w kraju UE.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz