Zanim bank przyzna klientowi kredyt, dokładnie sprawdza jego zdolność kredytową. Gdy jest ona niewystarczająca, analityk bankowy wydaje decyzję negatywną. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest alternatywa dla kredytu bankowego?
Każda z instytucji finansowych ma obowiązek zbadać zdolność kredytową i zweryfikować historię kredytową klienta starającego się o kredyt lub pożyczkę. Zdolność kredytowa, czyli to, czy klient będzie w stanie regulować zaciągnięte zobowiązanie, zależy od kilku czynników, m.in.: wysokości uzyskiwanych dochodów i kosztów utrzymania. Historia kredytowa to z kolei dane zgromadzone w biurach informacji gospodarczej (np. BIK). Zapoznając się z historią kredytową wnioskodawcy banki i firmy pożyczkowe mogą ocenić jego wiarygodność.
Zarówno zdolność, jak i historia kredytowa wpływają na to, czy klient otrzyma środki, o jakie się ubiega. Do najpopularniejszych przyczyn negatywnych decyzji kredytowych należą:
Ponieważ to niewystarczająca zdolność kredytowa jest często głównym powodem odrzucenia wniosku kredytowego przez bank, pojawia się pytanie, jak można ją poprawić. Oto kilka sposobów, o których warto pamiętać:
Konsumenci o kredyt bankowy starają się najczęściej wówczas, gdy potrzebują większej kwoty, np. 10 000 czy 20 000 zł. Dobrą wiadomością dla wszystkich osób, które spotkały się z decyzją odmowną ze strony banku jest to, że na rynku działają firmy pożyczkowe. Jeszcze do niedawna specjalizowały się one w udzielaniu chwilówek, ale dziś ich oferta jest bogatsza – klienci mogą skorzystać również z pożyczek na raty.
Jak sugeruje nazwa, pożyczki na raty, to produkty, które klient spłaca w miesięcznych ratach. Dzięki temu może on starać się o wyższą kwotę niż w przypadku pożyczki krótkoterminowej.
Jakie kwoty proponują firmy pożyczkowe, które mają w ofertach pożyczki ratalne? Wybór jest bardzo szeroki, np.:
Warto przy tym pamiętać, że firmy pożyczkowe mają bardziej przyjazne podejście do klientów niż banki. Nie weryfikują szczegółowo źródeł dochodów, są też skłonne pożyczyć pieniądze nawet osobom z negatywną historią kredytową.