Działalność gospodarcza jest nierozłącznie związana z prowadzeniem księgowości. Często zajmuje się nią osoba zatrudniona na miejscu w firmie. Im większa firma, tym większa jest liczba dokumentów, które trzeba sprawdzić, ostemplować i zaksięgować. By usprawnić pracę, warto nabyć pieczątki zawierające najistotniejsze informacje. Zobaczcie wzory, które warto zamówić i wybierzcie model stempla, który przyda się w waszej firmie.
Pieczątka księgowej – przydatne narzędzie pracy
Choć wciąż nie ma wymogów prawnych nakazujących posiadanie pieczątki to jednak ze względu na liczne korzyści, pieczątka powinna się znaleźć na biurku każdej księgowej. Szczególnie warto wybierać automaty znanych i uznanych na świecie firm, które gwarantują doskonałą jakość odbicia, takie jak pieczątki Wagraf czy pieczątki Colop. Poniżej prezentujemy kilka wzorów pieczątek, na które warto zwrócić uwagę, gdyż powszechnie wykorzystuje się do stemplowania firmowej dokumentacji.
Pieczątka księgowa – „Wpłynęło dnia”
Taka pieczątka przyda się w każdym biurze w trakcie sortowania codziennej korespondencji. Pieczątka oznaczona wpisem „Wpłynęło dnia” to datownik, na którym oprócz tekstu znajduje się miejsce na datę, co umożliwia sprawne opisywanie dokumentów, faktur oraz listów.
Pieczątka księgowa potwierdzająca zgodność z oryginałem
Kolejny typ pieczątki: „Potwierdzam zgodność z oryginałem” znajdzie swoje zastosowanie w firmach, w których obiegu są rachunki, umowy, faktury oraz innego typu dokumenty podlegające duplikacji. Sygnowanie treści poprzez odbicie stosownego stempla oraz wykonanie odręcznego podpisu uwiarygodnia jego treść, daje pewność, że dokument jest oryginalny.
Pieczątka księgowa dekretacyjna
Pieczątka dekretacyjna ma szczególne znaczenie. To nic innego jak oznaczenie dokumentów, które jest wymagane przez prawo. Zgodnie z nim każdy dokument księgowy powinien być sprawdzony, zatwierdzony oraz opisany. Pieczątka dekretacyjna (tabelaryczna) pozwoli nanieść wybrany wzór, tym samym zwiększając tempo pracy. Pieczątka może zawierać np. datę dekretacji, jej kod, osobę, która dokonuje dekretacji, nr zamówienia, rejestru, sprawdzone pod kątem merytorycznym itd. W zależności od potrzeb przedsiębiorca może sam zdecydować, jakie informacje zostaną zawarte na pieczątce.
Pieczątka księgowa imienna
Jej zakup to dobre rozwiązanie, gdy w dziale księgowym pracuje choć kilka osób. Pieczątka imienna pozwoli na łatwą identyfikację osoby, która znakowała dokument. Pieczątka imienna zawiera zazwyczaj imię i nazwisko księgowej oraz nazwę zajmowanego stanowiska. Taką pieczątkę można przygotować dla każdego pracownika działu księgowego.
Pieczątki datowniki
Datowniki są wykorzystywane w biurach i działach księgowych. Zawierają one zazwyczaj samą datę lub datę opatrzoną dodatkową informacją. Warto przed dokonaniem wyboru zastanowić się, jakiego typu dokumenty wypełniają najczęściej pracownicy działu księgowego, a co za tym idzie, który typ pieczątki będzie najbardziej przydatny.
Jaką pieczątkę wybrać do działu księgowego?
Kiedy rozważamy wybór pieczątki księgowej, warto przemyśleć nie tylko odbicie i treść, ale również sam wybór modelu. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne, solidne automaty firmy Trodat. Są podręczne, niedrogie i umożliwiają szybkie znakowanie dokumentów dowolnym tekstem. Jeśli jednak w grę wchodzi oznaczanie dokumentów dla średnich i dużych firm, lepszym wyborem są pieczątki szkieletowe (metalowe) ze względu na swoją niezawodność i wytrzymałość. Tego typu stemple to również często datowniki, które mogą posiadać różnorodne odbicia.
Księgowym, które prowadzą własny biznes, bez wątpienia przyda się pieczątka kieszonkowa. Ze względu na niewielki rozmiar łatwo ją przenosić, szczególnie w trakcie pracy zdalnej. Bardzo gustownie prezentuje się także długopis z pieczątką, który może być świetnym pomysłem na podarunek dla księgowej.
Wybierając pieczątkę księgową, trzeba również pamiętać o kolorze tuszu. By ułatwić sobie segregowanie dokumentów, warto zadbać o to, by w firmowej dokumentacji funkcjonowały dwa odmienne kolory, które będą oznaczać coś innego.
Pieczątka biurowa w dziale księgowym
Każda firma ma obowiązek prowadzić księgowość lub zlecać ją osobom na zewnątrz. Pieczątki księgowe to znaczne ułatwienie, zwłaszcza gdy cała dokumentacja jest prowadzona w formie papierowej. Wybierzmy zatem model stempla, który ułatwi pracę oraz odpowiedni wzór – można go zaprojektować samodzielnie lub wybrać z bazy dostępnej w sklepie internetowym: http://www.stampler.pl/odbicia-pieczatki-ksiegowe