Zmiany w JPK 2020

Zmiany w JPK 2020

  • 2020-05-27 22:17

Rok 2020 przyniósł kilka zmian w rozliczeniach podatku VAT przez przedsiębiorców. Zmiany te dotyczą zarówno małych, jak i dużych firm i odnoszą się do struktury deklaracji VAT. W związku z wprowadzonymi przez Ministerstwo Finansów uaktualnieniami należy szczegółowo zapoznać się z nowymi zmianami oraz obowiązkami z tym związanymi. Co zatem zmieni się w nowym JPK od lipca 2020 roku?

Czym jest nowy JPK?

Nowy JPK to plik, którego głównym celem jest uściślenie wpływów z podatków VAT do urzędu skarbowego. Jego zaktualizowana struktura pozwala na większą kontrolę i wykrywalność oszustw podatkowych.

Dodatkowo nowy plik JPK ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom obowiązek deklaracji VAT. Wszystko dlatego, że dostępne jest oprogramowanie, które ułatwi generowanie i wysyłkę JPK_V7.

Co się zmienia po wprowadzeniu nowej struktury JPK?

Nowa struktura JPK_V7 łączy w sobie dwie wcześniej obowiązujące deklaracje VAT oraz JPK_VAT. Dodatkowo nowy plik JPK_V7 zawiera dwa warianty, które różnią się w zależności od czasu składania deklaracji podatkowej:

  • JPK_V7M,
  • JPK_V7K.

W przypadku JPK_V7M przedsiębiorca składa deklarację podatkową, czyli nowy JPK w systemie comiesięcznym. Natomiast JPK_V7K dotyczy przedsiębiorców składających deklarację kwartalnie. Dodatkowo nowy JPK będzie się składać z dwóch części:

  • ewidencyjnej,
  • deklaracyjnej.

Powyższe części nowego pliku JPK zastępują dotychczasową deklaracją VAT – 7, VAT – 7K oraz JPK_VAT. Nowe części zostały również poszerzone o informacje dotyczące kodów towarów i usług oraz niektórych dowodów sprzedaży i transakcji. Nowy sposób raportowania danych dotyczy szczególnie grupy towarów i usług nazywanych wrażliwymi, czyli gdzie często dochodzi do oszustw podatkowych.

Jakie są różnice między JPK_V7M i JPK_V7K?

Oprócz głównej różnicy między JPK_V7M i JPK_V7K, jaką jest częstotliwość przesyłania pliku JPK do urzędu skarbowego, deklaracje te różnią się informacjami w nich zawartymi. W przypadku JPK_V7M plik musi zawierać część ewidencyjną oraz deklaracyjną wysyłaną do 25 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Plik JPK_V7M musi mieć wypełnione pola, takie jak:

  • Nagłówek,
  • Podmiot1,
  • Deklaracja,
  • SprzedazWiersz,
  • SprzedazCtrl,
  • ZakupWiersz,
  • ZakupCtrl.

Natomiast w przypadku pliku JPK_V7K przedsiębiorca ma obowiązek przesyłania za dwa pierwsze miesiące części ewidencyjnej co miesiąc. Zawiera ona wszystkie elementy jak w przypadku pliku JPK_V7M z pominięciem pola Deklaracja. Za trzeci miesiąc przedsiębiorca ma obowiązek wypełnić i przesłać do urzędu skarbowego obie części ewidencyjną oraz deklaracyjną.

Od kiedy będzie obowiązywać nowy plik JPK?

Obowiązek składania nowego pliku JPK, na który składa się JPK_V7M i JPK_V7K będą mieć wszyscy czynni podatnicy VAT. Jednak wprowadzenie tego obowiązku miało nastąpić w dwóch turach. Od 1 kwietnia 2020 roku nowy plik JPK powinny przesyłać wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Natomiast druga tura JPK lipiec 2020 miała dotyczyć mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Jednak w związku z wprowadzonymi przepisami dotyczącymi tarczy antykryzysowej obowiązek przesyłania nowego pliku JPK został ujednolicony dla wszystkich przedsiębiorców. Nowa data przypada na drugą turę, czyli na 1 lipca 2020 roku i jest ona wiążąca dla wszystkich przedsiębiorstw.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz