Wypadek nie jest przyjemnym wydarzeniem i niestety zazwyczaj powoduje on duży stres oraz wydatki. Jednak jeśli jesteś osobą, która została poszkodowana w wypadku, masz prawdo od tego, aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Jest to świadczenie, którego zadaniem jest zrekompensowanie Ci szkody, jaka zaistniała. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy zostało ono zaniżone i nie jest wystarczające na pokrycie wszelkich kosztów, powstałych z tytułu wypadku.

Co wpływa na otrzymanie zaniżonego odszkodowania? 

Niestety wypłata zaniżonej kwoty odszkodowania jest częstą praktyką stosowaną przez niektórych ubezpieczycieli. Skąd to się bierze? Jednym z powodów jest to, ze ubezpieczyciel weźmie pod uwagę koszt najtańszych części dostępnych na rynku, dodatkowo zaniża on stawkę za roboczogodzinę naprawy, co dodatkowo fałszywie zakłamuje kwotę odszkodowania. Istnieją również sytuacje, w których ubezpieczyciel stwierdza, że naprawa Twojego pojazdu jest zbyt skomplikowana. Z tego powodu uznaje on szkodę za całkowitą, co finalnie o wiele bardziej mu się opłaca. Pamiętajmy jednak, że nie musimy wcale zgadzać się na to, aby użyte zostały części zamienne oraz podać uczciwą i przede wszystkim właściwą stawkę za roboczogodzinę. 

Co zrobić jeśli odszkodowanie zostało zaniżone? 

Przede wszystkim mamy prawo do tego, aby odwołać się od decyzji wydanej przez ubezpieczyciela. Należy wypełnić odpowiedni wniosek, w którym powinniśmy wskazać, z jakiego powodu uważamy, że proponowane świadczenie jest zbyt niskie. Co ważne, do naszego odwołania powinniśmy dołączyć dowody poniesionych przez nas kosztów w postaci paragonów, rachunków oraz faktur. Po zsumowaniu powinno stać się oczywiste, że ich kwota przewyższa tą uznaną przez ubezpieczyciela. Niestety istnieje możliwość, że ubezpieczyciel odrzuci Twoją reklamację. Kolejnym krokiem jest więc udanie się do Rzecznika Finansowego lub skierowanie sprawy do sądu. Jest to jednak mocno stresujące i ryzykowne rozwiązanie. Nie mamy bowiem gwarancji, że wygramy sprawę. 

Czy istnieje inne rozwiązanie na zaniżone odszkodowanie OC 

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy wypadku lub kolizji jest krzywdzące. Jasno wynika przecież, że sytuacja nie wydarzyła się z naszej winy, więc dlaczego musimy ponosić dodatkowe koszty? Innym rozwiązaniem mającym pokryć koszty naprawy samochodu jest znalezienie firmy specjalizującej się w dopłatach do odszkodowania. Jest to satysfakcjonujący sposób na to, aby odzyskać pieniądze, które musieliśmy włożyć w naprawę szkód. Jest to rozwiązanie, które nie jest obarczone ryzykiem, dodatkowo jest stosunkowo szybkie. 

Co należy zrobić? 

Jeśli znajdziemy już firmę, która nam odpowiada i wzbudziła nasze zaufanie, powinniśmy przygotować wszelką dokumentację, dotycząca powstałej szkody oraz jak najdokładniej przedstawić stan naszego samochodu sprzed zdarzenia. Jeśli dokonane zostały już naprawy, należy określić również, co dokładnie zostało naprawione, oraz jakie części w tym celu zostały użyte. Ważne jest również to, czy posłużyły do tego oryginalne części, czy części zamienne. Wszystkie te informacje są niezbędne do tego, aby uzyskać kwotę, o jaką zostało zaniżone odszkodowanie. Aby jednak móc skorzystać z takiej opcji należy spełnić pewne szczególne warunki, które powinna przedstawić nam wybrana przez nas firma. Pamiętajmy, że istnieje również możliwość sprzedaży szkody komunikacyjnej tego typu firmom. Na początek potrzebny będzie nam jedynie kosztorys, co pozwoli na uzyskanie dalszych informacji. Pamiętajmy, że firmy nie skupują jednak szkód całkowitych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here