Wakacje to ten moment w roku, na który najczęściej czekamy z niecierpliwością. Nic dziwnego – nareszcie po całych tygodniach ciężkiej pracy mamy szansę odpocząć, wyjechać w egzotyczne miejsce, poznać nowe kultury. Zanim jednak wsiądziemy do samolotu, sumiennie przygotujmy się do bezpiecznego spędzenia urlopu. Oto 5 rzeczy, o które należy zadbać przed wyjazdem.

  1. Planowanie

Żeby wojaże były udane, powinny być dobrze zaplanowane. To podstawa sukcesu zarówno w pracy, jak i przy okazji wypoczynku. Organizowanie podróży na ostatnią chwilę, nieprzemyślane decyzje, lekkomyślne zachowania – wszystkie one mogą utrudnić nam pełen relaks. Dlatego pierwszym krokiem przed wakacjami jest dobry plan. Sumienna rozpiska pozwoli zgromadzić wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu. Zróbmy ją odpowiednio wcześniej. Tak, by dzień po dniu móc potem uzupełniać kolejne informacje – zakupy, wydatki, etapy pakowania.

  1. Wydatki

Zanim wyjedziemy, szczególnie poza granice kraju, warto również sprawdzić ceny na miejscu i do nich dopasować swój urlopowy budżet. W zależności od tego, dokąd się wybieramy, staniemy przed koniecznością ponoszenia różnych wydatków. Skandynawia czy Londyn to spore koszty, taniej jest w Europie Południowej czy egzotycznej Tajlandii. To bardzo istotne, by poznać te szczegóły jeszcze przed wykupieniem wycieczki. Być może to miejscowe ceny pozwolą nam wybrać najkorzystniejszą opcję wyprawy.

  1. Ubezpieczenie

Odpowiednia, solidna, przemyślana polisa ubezpieczeniowa to jedna z ważniejszych rzeczy, które trzeba wykupić planując urlop. Atrakcyjny pakiet (np. w Allianz) pokryje cenę ewentualnego leczenia i assistance od 80 do 500 tysięcy zł. Taka umowa przyda się wszystkim tym, którzy planują krótkoterminowy wyjazd do któregokolwiek europejskiego kraju. Co ważne, dobra firma zaoferuje swoim klientom ochronę przy okazji uprawiania sportów rekreacyjnych, m.in. nurkowania z aparatem tlenowym do 30 metrów, snorklingu, windsurfingu, kajakarstwa czy żeglowania śródlądowego lub morskiego w pasie przybrzeżnym. To bardzo istotne dla wszystkich fanów sportowych aktywności. Warto pamiętać, że nie każda firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie taki pakiet. Dobre ubezpieczenie podróżne to możliwość zwrotu kosztów leczenia w sytuacjach, które mogą się zdarzyć w trakcie wyprawy.

  1. Dokumenty

Funkcjonowanie w ramach strefy Schengen sprawiło, że podczas większości europejskich wypraw nie musimy legitymować się już paszportem. Do wakacyjnej wycieczki wystarczy dowód osobisty, który stanowi naszą przepustkę do państw Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. W zależności więc od tego, dokąd planujemy się wybrać, musimy inaczej się przygotować w kwestii dokumentów. Zanim kupimy bilety lotnicze, sprawdźmy, czy dany kraj nie wymaga od nas posiadania paszportu lub wizy. Od tego uzależnione są wydatki na wycieczkę i to, jak szybko będzie się mogła odbyć.

  1. Ostrzeżenia

Ostatnia, ale bardzo ważna kwestia. Przed wyjazdem koniecznie wejdźmy na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdźmy listę miejsc, wobec których wydane zostały ostrzeżenia. Omijajmy kraje, w których sytuacja społeczno-polityczna jest napięta, takich, w których odbywają się jakieś działania zbrojne i tych, gdzie jest wysoka przestępczość. Tak, by wakacje były bezpieczną, wygodną przygodą, a nie walką o przetrwanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here