Terminal płatniczy – jak to urządzenie działa?

Terminal płatniczy – jak to urządzenie działa?

  • 2021-03-03 22:16
  • 2021-03-05 09:08

Dziś chyba nie ma osoby w Polsce, która choć raz nie użyłaby terminalu płatniczego. Stosować go możemy już praktycznie wszędzie – w taksówkach, kawiarniach, supermarketach czy salonach kosmetycznych. Są bardzo wygodne i pozwalają na w pełni bezpieczną i bezgotówkową płatność. A to istotne zwłaszcza teraz, w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć na temat działania terminali płatniczych?

Terminal płatniczy – co to jest?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym dokładnie jest terminal płatniczy? Terminale to urządzenia przenośne, które ułatwiają nam na co dzień życie! Bez nich już większość nie wyobraża sobie wykonywania płatności w sklepie, na stacje benzynowej, a nawet na osiedlowych bazarkach.

Urządzenia przenośne w postaci terminali płatniczych, umożliwiają firmom elektroniczne akceptowanie płatności kartą (zarówno debetową, jak i kredytową). Istnieją trzy główne typy terminali płatniczych – nablatowe , przenośne i mobilne.

Rosnąca popularność płatności kartą w Polsce sprawia, że większość konsumentów oczekuje teraz możliwości dokonania płatności kartą, gdziekolwiek się znajdują. Jeśli chodzi o przetwarzanie płatności, rola automatu płatniczego jest integralna. Mówiąc prościej, jeśli chodzi o płatności osobiste, terminal płatniczy sprawia, że przyjmowanie płatności jest szybsze, prostsze i bezpieczniejsze.

Jak działa terminal płatniczy?

Zastanawiasz się, w jaki sposób funkcjonują terminale płatnicze? Przychodzimy z pomocą oraz wytłumaczeniem!

Gdy klient wybierze produkt lub usługę do kupienia w Twoim sklepie, na stacji benzynowej czy innym dowolnym miejscu, zawsze przychodzi czas na zapłatę. Jeśli chce wykonać płatność bezgotówkową – do gry wkracza terminal płatniczy. Sprzedawca wpisuje całkowitą kwotę do zapłaty na urządzeniu obsługującym karty i przekazuje terminal klientowi. Klient następnie potwierdza całkowitą kwotę, wkłada swoją kartę płatniczą, wprowadza kod PIN na urządzeniu obsługującym karty i naciska odpowiedni przycisk, np. Enter lub zielony klawisz.

W przypadku transakcji zbliżeniowych na terminalu płatniczym, klient będzie musiał jedynie potwierdzić kwotę na ekranie i po prostu przyłożyć swoją kartę do czytnika kart zbliżeniowych. To wywoła całą sekwencję wydarzeń, które mają miejsce w ciągu kilku sekund. Proces płatności okaże się być absolutnie błyskawiczny.

Jak wygląda płatność przy pomocy terminala płatniczego? Krok po kroku

Oto cały proces, jak dochodzi do realizacji płatności bezgotówkowej, przy wykorzystaniu terminala płatniczego. Jak to wygląda? Dowiedz się już teraz!

Krok 1 – płatność uwierzytelniona

Bank osoby wykonującej płatność otrzymuje żądanie z urządzenia obsługującego karty za pośrednictwem linii telefonicznej lub szerokopasmowej. Jednym z głównych zadań banku jest utworzenie i utrzymywanie konta handlowca, które umożliwia firmie przyjmowanie płatności kartą.

Krok 2 – transakcja przesłana

Po otrzymaniu żądania bank akceptanta zwraca się do dostawcy karty debetowej lub kredytowej (takiej jak VISA lub MasterCard) o uzyskanie autoryzacji w banku klienta.

Krok 3 – prośba o autoryzację

Dostawca karty sprawdzi, czy dane karty są poprawne, przekaże żądanie autoryzacji do banku klienta, który go wydał.

Krok 4 – odpowiedź autoryzacyjna

Bank wydający dostarcza klientowi kartę kredytową lub debetową. Bank sprawdzi dane klienta i upewni się, że ma wystarczającą ilość środków na koncie, aby dokonać płatności.

Krok 5 – płatność sprzedawcy

Po zweryfikowaniu płatności sygnał jest odsyłany z powrotem do urządzenia obsługującego karty. Paragon jest drukowany wraz z potwierdzeniem przyjęcia płatności. Autoryzacja trwa kilka sekund, ale cały proces jest naprawdę błyskawiczny!

 

O czym warto pamiętać? Wszystkie terminale płatnicze przyjmują płatność zarówno od kart debetowych, jak i kredytowych. Tutaj nie ma żadnej różnicy, z którego „plastiku” skorzystasz. Pamiętaj tylko, że dwój bank może pobierać różne opłaty za korzystanie z danej płatności. Sprawdź to, zanim będziesz płacić bezdotykowo, by nie naliczono Ci żadnych dodatkowych opłat!

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz