Dla wielu osób konieczność dla innych przyjemność z pozbycia się problemu – sprzedaż samochodu. Jednak samo znalezienie klienta to dopiero połowa sukcesu. Ilość niezbędnych formalności, które należy spełnić przy sprzedaży auta jest całkiem spora i dlatego też warto dokładnie sobie wszystko zaplanować jeśli chce się to zrealizować.
Oczywiście jest to najważniejszy dokument jeśli chodzi o sprzedaż samochodu. Tylko dzięki spisaniu umowy możemy przenieść prawo własności auta na innego właściciela. Oczywiście na umowie muszą znaleźć się wszystkie dane osobowe obydwóch stron, zarówno kupującego jak i sprzedającego, dane pojazdu oraz bardzo istotny zapis o zapoznaniu się przez kupującego ze stanem technicznym auta. Jeśli w umowie nie ma zawartych informacji na temat płatności PCC to płaci go strona kupująca. W przypadku jakiegokolwiek sporu umowa będzie bardzo ważnym dokumentem rozstrzygającym.
PCC – Podatek od czynności cywilnoprawnych. Na jego zapłacenie kupujący ma 14 dni. Jest to 2% wartości kupionego samochodu. Jednak jest wyjątek od konieczności płacenia tego podatku. Jeśli samochód zostanie kupiony od firmy na FV to wówczas nie ma konieczności płacenia PCC. Taka sama sytuacja zachodzi wówczas gdy samochód jest warty mniej niż 1000 złotych. Dodatkowo PCC nie ma konieczności płacenia wówczas gdy samochód kupuje osoba niepełnosprawna na własne potrzeby.
Kwestia ta dotyczy sprzedającego i tylko i wyłącznie osób prywatnych. Jeśli sprzedający był właścicielem pojazdu krócej niż 6 miesięcy to będzie on musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak nie chodzi o zapłatę za całość kwoty za jaką sprzedaliśmy pojazd, a różnicę pomiędzy kwotą zakupu a sprzedaży. Jeśli podczas posiadania pojazdu zaszła konieczność remontu, wymiany części to wówczas można to udokumentować i obniżyć płacony podatek. Zysk ten powinien być ujęty w rocznym zeznaniu podatkowym, które składa się do 30 kwietnia następnego roku.
Wszystkie kwestie w tym urzędzie należą do nabywcy, jednak również sprzedający powinien zgłosić sprzedaż. Osoba kupująca musi samochód na siebie przerejestrować do czego potrzebuje karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz umowy kupna.
Przed zakupem warto sprawdzić również stan techniczny oraz wizualny auta. Warto też dopytać jakie jest spalania paliwa i sprawdzić w kalkulatorze spalania czy możemy je obniżyć.
Nie można także zapominać o zgłoszeniu sprzedaży do towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu.