Doszło do sytuacji, w której zapadła ostateczna decyzja – bierzecie rozwód. Decyzja ta na pewno nie była prosta, jednak zazwyczaj po niej nasuwa się pytanie co dalej? Jakie kroki należy podjąć by ostatecznie do rozwodu doprowadzić? Jak wyglądają sprawy rozwodowe? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Sprawy rozwodowe – małe kompendium wiedzy

Sprawy rozwodowe w zależności od sytuacji między współmałżonkami mogą być bardziej lub mniej skomplikowane. Te bardziej skomplikowane oznaczają brak porozumienia małżonków co do fundamentalnych kwestii, a więc dotyczących sprawowania opieki nad dziećmi, a także podziału majątku. W sytuacji, w której małżeństwo nie posiada wyżej wymienionych lub jest zgodne co do tych kwestii, sprawy rozwodowe mogą skończyć się już na pierwszej rozprawie.

Podjęcie decyzji o rozwodzie to jedna kwestia, kolejnym krokiem jaki należy podjąć jest złożenie pozwu rozwodowego. Taki pozew należy złożyć do sądu okręgowego, w miejscu zamieszkania przynajmniej jednego ze współmałżonków. Pozew rozwodowy musi być kompletny, oznacza to, że musi zawierać odpowiednie dane i uzasadnienie. Należy pamiętać, że rozwód może zostać orzeczony tylko jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia. Co to oznacza? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://pytaniaiodpowiedzi.pl/prawnik-a-rozwod-czy-dzieki-prawnikowi-latwiej-przejsc-przez-rozwod/

Jakie są rodzaje rozwodów?

W Polsce obowiązują dwa rodzaje orzeczeń: rozwód bez orzekania o winie oraz rozwód z orzekaniem o winie. W pierwszym przypadku, rozwód odbywa się za porozumieniem stron, na zgodny wniosek współmałżonków. Z takim rodzajem rozwodu mamy do czynienia najczęściej, jeśli małżonkowie nie mieli dzieci lub nie posiadali wspólnego majątku, np. gdy została podpisana intercyza.

Jeżeli w grę wchodzi zdrada małżeńska, przydzielenie opieki nad dziećmi, podział majątku, najczęściej mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie. Taki rozwód jest nie tylko kosztowny i emocjonalnie bardzo trudny, ale również może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami.

Sprawy rozwodowe warto powierzyć profesjonalistom

Nawet jeśli wydaje nam się, że nasza sprawa rozwodowa będzie bardzo prosta i może skończyć się na jednej rozprawie, już na etapie składania wniosku rozwodowego możemy natrafić na pierwsze trudności. Jeśli przeoczymy ważne dane, może okazać się, że wniosek trzeba będzie złożyć ponownie. Równocześnie wydłuża się cały proces rozwodowy. Już na etapie przygotowania wniosku rozwodowego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata do spraw rozwodowych.

Nie ważne w jakim mieście mieszkasz. Sprawy rozwodowe – Warszawa, Kraków czy jakiekolwiek inne mniejsze lub większe miasto, będą o wiele prostsze, jeśli skorzystasz z pomocy adwokata. Pełnomocnik przygotuje za Ciebie dokumenty, wskaże Ci dokładnie jak powinno wyglądać uzasadnienie wniosku rozwodowego. Będzie obecny na sprawie rozwodowej jako Twój reprezentant. Jednym słowem, poprowadzi Cię najprostszą i najszybszą z możliwych drogę do uzyskania rozwodu.

Pamiętaj, rozwód to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, warto więc w tej sytuacji sprawę rozwodową powierzyć profesjonalistom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here