Pisząc wiadomość, artykuł na bloga, pracę dyplomową, książkę lub jakikolwiek tekst wymagający od nas stworzenie spójnej, zróżnicowanej i atrakcyjnej treści często stajemy przed problemem powtarzalności wyrazów w tekście. Jak zastąpić dany wyraz, żeby wpasował się w treść, nie ujmując nic z jej jakości a przekazując co my jako autorzy mamy na myśli?

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki albo myszki

Możemy sięgnąć do naszej domowej biblioteczki lub biblioteki miejskiej po słownik synonimów – powinniśmy bez problemu znaleźć to czego szukamy.
Jednak w dzisiejszym świecie wysoko rozwiniętych technologii informatycznych, w którym praktycznie każdy z nas posiada komputer lub telefon z dostępem do Internetu przydatną opcją na wyciągnięcie ręki albo myszki do komputera jest skorzystanie z zasobów online. Tutaj obok licznych pozycji książkowych i encyklopedycznych wpisując interesującą nas frazę, w tym przypadku może to być na przykład słownik synonimów online, zostaniemy zbombardowani ilością wyników w wyszukiwarce i staniemy przed wyborem, z którego słownika skorzystać.

Który słownik wybrać?

Przy wyborze słownika synonimów możemy kierować się metodą prób i błędów, korzystać z kilku naraz, z jednego bądź naprzemiennie z wielu, w zależności od trafności wyszukiwanych przez słownik słów, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. Innym wyznacznikiem, który może zadecydować o sięgnięciu po dany słownik jest jego wydawnictwo, popularność i opinie użytkowników. Możemy również przyjrzeć się bazie słów – jeśli przemawiają do nas liczby i skusi nas największa ilość haseł w słowniku to ten trop może być odpowiedni. Słowniki synonimów polskich w Internecie poza podstawową funkcją wyszukiwania słów bliskoznacznych do podanego wyrazu mogą oferować także bardziej rozbudowane rozwiązania takie jak wyszukiwanie wraz z synonimem przykładów jego użycia czy wyszukiwanie po przybliżonej wymowie – przydatna funkcja w przypadku niewiedzy co do zapisu mówionego wyrazu, wystarczy wtenczas przybliżona wersja słowa, żeby słownik zidentyfikował szukany przez nas wyraz. Dla osób bardziej mobilnych i korzystających ze słownika synonimów przede wszystkim w telefonie użyteczna może okazać się jego wersja w formie aplikacji na telefon – warto sprawdzić czy nasz ulubiony słownik online posiada właśnie taką wersję.

Kiedy brakuje słowa to… przysłowie

Kiedy brakuje nam słów do zastąpienia w tekście nie martwmy się! Rozwiązań na wyciągnięcie ręki jest wiele. Jeśli po sprawdzeniu słowa i odnalezieniu synonimów mamy wątpliwości co do użycia któregoś ze znalezionych słów w tekście to pamiętajmy o przysłowiu co dwie głowy, to nie jedna – zasięgnijmy porady drugiej osoby, eksperta językowego, przyjaciela lub osób na jednym z internetowych forów internetowych – to powinno rozwiać nasze wątpliwości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here