Ministerstwo Finansów od początku 2019 roku sukcesywnie wprowadza zmiany w prawie podatkowym. Modyfikacje dotyczą wszystkich podatników, dlatego warto zapoznać się z przepisami, które obowiązywać będą przy rozliczaniu PIT w 2020 roku. O tym, jakie najważniejsze zmiany nas czekają, przeczytać można w poniższym artykule.

Obniżka podatku dochodowego

1 października 2019 roku została wprowadzona obniżka podatku dochodowego z 18 do 17% dla osób o zarobkach mieszczących się w pierwszym progu podatkowym. Ze względu na fakt, że zmiana ta uzyskała moc prawną w październiku, obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy. W związku z tym skala podatkowa dla dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2019 roku wyniesie 17,75%.

Istotna informacja dotyczy zaliczek na PIT, a mianowicie w sytuacji niezłożenia oświadczenia dla płatnika, od października stawka wynosi 17%. Osoby, które dostarczą odpowiednie oświadczenie dla płatnika oraz osoby samodzielnie płacące zaliczkę skorzystają ze skali wynoszącej 17,75%.

Zerowy PIT, czyli ulga dla młodych

Od sierpnia 2019 roku pojawiła się możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej przez młode osoby. Dotyczy ona podatników, którzy:

  •  są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie;
  •  nie przekroczyły 26 roku życia;
  •  ich zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym.

Młodzi, od momentu wprowadzenia ustawy, nie muszą odprowadzać podatku dochodowego. Oznacza to, że w momencie rozliczania PIT-u w 2020 roku, bierze się pod uwagę kwoty wynagrodzeń za okres od stycznia do lipca. Uzyskując przychody objęte ulgą oraz spełniając warunki korzystania z niej, nie trzeba składać rocznej deklaracji podatkowej.

Nowa ulga dla właścicieli domów jednorodzinnych

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy w roku 2019 ponieśli koszty związane z termomodernizacją budynków, które do nich należą, mają opcję zastosowania nowej ulgi podatkowej. Rozliczając PIT w 2020 roku mogą wnioskować o:

  • zwrot odliczany od dochodu;
  • odpisanie 23% kosztów przeznaczonych na zakup urządzeń czy materiałów oraz opłatę za usługi w ramach zmniejszania zapotrzebowania i zużywania energii cieplnej w domach.

Dla zainteresowanych samodzielnym wypełnieniem deklaracji polecamy zbiór porad dotyczących rozliczeń PIT w 2020 roku od PITax.pl, producentowi narzędzia dzięki któremu wyślemy nasze zeznanie przez internet.

Zmiany w zasadach rozliczania wydatków związanych z pojazdami służbowymi i prywatnymi

Wydatki ponoszone w związku z użytkowaniem pojazdów służbowych, również w celach prywatnych, będą mogły zostać odliczone od przychodów w wysokości 50% tych kosztów. Pozostaje możliwość odliczenia całości wydatków, w sytuacji gdy pojazd używany jest tylko w celach formalnych oraz podatnik prowadzi szczegółowe zapisy jego przebiegu. Dla osób korzystających z pojazdów prywatnych kwota, którą mogą odliczyć wynosi 20% wydatków związanych z ich użytkowaniem.

Zmiany w usłudze Twój e-PIT

Wraz z początkiem 2020 roku zwiększą się możliwości korzystania z usługi Twój e-PIT przez podatników. Wprowadzona zostanie opcja rozliczania z pomocą programu deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Do tej pory dozwolone było rozliczanie jedynie deklaracji PIT-37 oraz PIT-38, dlatego rozszerzenie usługi przyniesie niewątpliwe korzyści dla wielu podatników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here