Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej PIT kojarzy się raczej z nieprzyjemnym obowiązkiem. Na szczęście dzięki Internetowi wcale nie musi być trudne i zajmować sporo czasu. Co więcej: nie zawsze trzeba będzie to zrobić.
Kiedyś rozliczenie PIT wiązało się z koniecznością samodzielnego wyliczania należności oraz dostarczenia do urzędu skarbowego papierowego druku. Było to nie tylko niekomfortowe, ale wiązało się również z ryzykiem popełnienia błędu. Obecnie już niemal nikt nie korzysta z tej opcji, a załatwianie tego obowiązku w formie elektronicznej jest nie tylko niezwykle łatwe, ale również premiowane szybszym uzyskaniem zwrotu podatku. Jednocześnie do dyspozycji podatnika pozostaje kilka różnych opcji. Warto je poznać, aby wybrać odpowiednią i jak najszybciej przejść przez wszystkie formalności oraz wykorzystać możliwe ulgi i odliczenia. Ostatecznie rozliczenie PIT, dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, nie będzie kojarzyć się już ze skomplikowanym i nieprzyjemnym obowiązkiem. Co więcej: podatnik nie będzie musiał również pracować na samym formularzu, a udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań pozwoli na rozliczenie deklaracji.
PIT-37: kto powinien go wypełnić?
Spore wątpliwości wielu podatników wzbudza już sam wybór odpowiedniego formularza. Rzeczywiście: rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej nie zawsze musi oznaczać to samo, a fiskus przewidział różne typy dokumentów dla podatników osiągających różne rodzaje dochodów. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać na stronie https://www.bankier.pl/smart/pit-37-online-rozliczenie-pit-przez-internet. Przesłanki do wypełnienia formularza PIT-37 są jednak stosunkowo proste. Powinny zrobić to osoby, które osiągały w ubiegłym roku podatkowym przychody za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są opodatkowane skalą podatkową. W praktyce PIT-37 wypełniają więc osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale także emeryci lub renciści. Jednocześnie PIT-37 nie będzie właściwym formularzem dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – wówczas konieczne będzie wybranie druku PIT-36.
Jak rozliczyć PIT-37? Jest kilka możliwości
Podatnik zyskuje wiele możliwości złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Nadal może zrobić to w sposób tradycyjny, uzupełniając wydruk i dostarczając go do odpowiedniego urzędu skarbowego osobiście lub pocztą. Wówczas musi jednak samodzielnie dokonać wszystkich obliczeń i własnoręcznie przepisać informacje widniejące na otrzymanym od pracodawcy formularzu PIT-11. Zdecydowanie prostszym i bezpieczniejszym sposobem będzie skorzystanie z możliwości oferowanych przez nowoczesną technologię. Programy i serwisy do rozliczenia PIT-37 i innych formularzy zeznań podatkowych przygotowało zarówno Ministerstwo Finansów, jak i podmioty pozarządowe. Do najpopularniejszych należy:
Rozliczenie z usługą Twój e-PIT: logowanie
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów serwis w znaczący sposób uprościł rozliczanie należności względem fiskusa. Po przejściu na stronę podatki.gov.pl wystarczy wybrać opcję „Zobacz Twój e-PIT” a następnie zalogować się do serwisu. W tym celu można skorzystać z dwóch metod autoryzacji:
Akceptacja wyliczeń i wprowadzanie zmian
Największym udogodnieniem związanym z usługą Twój e-PIT jest praktycznie pełna automatyzacja całego procesu. W systemie będą widnieć już dokumenty otrzymane od pracodawców czy zleceniodawców. Podatnik może natomiast wybrać, czy chce rozliczać się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Aby rozliczyć się bez obaw o zgodność deklaracji ze stanem faktycznym, należy:
Po wprowadzeniu wszystkich danych i sprawdzeniu, że odpowiadają stanowi faktycznemu, wystarczy wybrać opcję „Akceptuj i wyślij”. Rozliczenie PIT-37 zostanie automatycznie przesłane do urzędu skarbowego. Możliwe będzie również pobranie urzędowego poświadczenia odbioru.
Korzyści wynikające z rozliczenia PIT przez Internet
Technologia znacznie uprościła wiele aspektów naszego życia. Nie inaczej jest również z kwestią podatków i rozliczania z fiskusem. Wygoda to jednak nie jedyna zaleta rozliczenia PIT-37 przez Internet. Podatnik zyskuje na tym zdecydowanie więcej. Nawet jeśli zapomni o tym obowiązku, do rozliczenia dojdzie automatycznie. Należy jednak mieć świadomość, że potencjalne błędy mogą wiązać się z dodatkową odpowiedzialnością, dlatego warto przejrzeć dokumenty widniejące w ministerialnej bazie. Poza tym osoby rozliczające się w sposób elektroniczny są również premiowane krótszym czasem oczekiwania na zwrot podatku: w takim scenariuszu będzie on wynosił 45 dni zamiast standardowych trzech miesięcy, a więc środki trafią na konto zdecydowanie szybciej. Przede wszystkim samodzielne rozliczenie PIT w formie elektronicznej to jednak olbrzymia oszczędność czasu: cała procedura trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga dokonywania jakichkolwiek obliczeń czy obsługiwania standardowego formularza PIT. Wystarczy odpowiedzieć na kilak prostych pytań, aby dokument został uzupełniony automatycznie.
Foto: nikamo / Shutterstock.com