Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej PIT kojarzy się raczej z nieprzyjemnym obowiązkiem. Na szczęście dzięki Internetowi wcale nie musi być trudne i zajmować sporo czasu. Co więcej: nie zawsze trzeba będzie to zrobić.

Kiedyś rozliczenie PIT wiązało się z koniecznością samodzielnego wyliczania należności oraz dostarczenia do urzędu skarbowego papierowego druku. Było to nie tylko niekomfortowe, ale wiązało się również z ryzykiem popełnienia błędu. Obecnie już niemal nikt nie korzysta z tej opcji, a załatwianie tego obowiązku w formie elektronicznej jest nie tylko niezwykle łatwe, ale również premiowane szybszym uzyskaniem zwrotu podatku. Jednocześnie do dyspozycji podatnika pozostaje kilka różnych opcji. Warto je poznać, aby wybrać odpowiednią i jak najszybciej przejść przez wszystkie formalności oraz wykorzystać możliwe ulgi i odliczenia. Ostatecznie rozliczenie PIT, dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, nie będzie kojarzyć się już ze skomplikowanym i nieprzyjemnym obowiązkiem. Co więcej: podatnik nie będzie musiał również pracować na samym formularzu, a udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań pozwoli na rozliczenie deklaracji.

PIT-37: kto powinien go wypełnić?

Spore wątpliwości wielu podatników wzbudza już sam wybór odpowiedniego formularza. Rzeczywiście: rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej nie zawsze musi oznaczać to samo, a fiskus przewidział różne typy dokumentów dla podatników osiągających różne rodzaje dochodów. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać na stronie https://www.bankier.pl/smart/pit-37-online-rozliczenie-pit-przez-internet. Przesłanki do wypełnienia formularza PIT-37 są jednak stosunkowo proste. Powinny zrobić to osoby, które osiągały w ubiegłym roku podatkowym przychody za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są opodatkowane skalą podatkową. W praktyce PIT-37 wypełniają więc osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale także emeryci lub renciści. Jednocześnie PIT-37 nie będzie właściwym formularzem dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – wówczas konieczne będzie wybranie druku PIT-36.

Jak rozliczyć PIT-37? Jest kilka możliwości

Podatnik zyskuje wiele możliwości złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Nadal może zrobić to w sposób tradycyjny, uzupełniając wydruk i dostarczając go do odpowiedniego urzędu skarbowego osobiście lub pocztą. Wówczas musi jednak samodzielnie dokonać wszystkich obliczeń i własnoręcznie przepisać informacje widniejące na otrzymanym od pracodawcy formularzu PIT-11. Zdecydowanie prostszym i bezpieczniejszym sposobem będzie skorzystanie z możliwości oferowanych przez nowoczesną technologię. Programy i serwisy do rozliczenia PIT-37 i innych formularzy zeznań podatkowych przygotowało zarówno Ministerstwo Finansów, jak i podmioty pozarządowe. Do najpopularniejszych należy:

  • Twój e-PIT: serwis przygotowany przez MF stał się olbrzymim udogodnieniem dla podatników. Dzięki niemu rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej nie wymaga praktycznie żadnych działań. Po zalogowaniu wystarczy przejrzeć dane pobrane automatycznie z formularzy PIT-11 wysłanych przez płatników i je autoryzować. Można również w wygodnej formie skorzystać z dostępnych odliczeń i ulg. Nawet jeżeli tego nie zrobimy, zeznanie zostanie przesłane automatycznie.
  • e-Deklaracje: od wielu lat podatnikom towarzyszy również system e-Deklaracje, w tym aplikacja e-Deklaracje Desktop, pozwalająca na rozliczanie z fiskusem zobowiązań różnego typu. Cały proces będzie nieco bardziej skomplikowany, jednak program sam dokona koniecznych rozliczeń, a autoryzacja będzie równie prosta, co w przypadku serwisu e-PIT.
  • e-pity: rozliczenie zobowiązania będzie równie łatwe, a wszystkie niezbędne dokumenty mogą być pobrane bezpośrednio ze strony podatki.gov.pl. Dzięki temu podatnik nie musi samodzielnie obliczać kwot zobowiązania czy wprowadzać jakichkolwiek danych, co redukuje ryzyko popełnienia pomyłki, która mogłaby okazać się kosztowna i wiązać się z nieprzyjemnościami w kontaktach ze skarbówką. E-pit pozwala na łatwe przygotowanie deklaracji, skorzystanie ze wszystkich możliwych ulg, odliczeń czy przekazanie 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Rozliczenie z usługą Twój e-PIT: logowanie

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów serwis w znaczący sposób uprościł rozliczanie należności względem fiskusa. Po przejściu na stronę podatki.gov.pl wystarczy wybrać opcję „Zobacz Twój e-PIT” a następnie zalogować się do serwisu. W tym celu można skorzystać z dwóch metod autoryzacji:

  • Dane podatkowe: należy podać PESEL/NIP, datę urodzenia, kwotę przychodu za ubiegły rok, kwotę przychodu w obecnym roku (w tym celu należy skorzystać z jednej kwoty przychodu widniejącej na jednej z deklaracji przekazanych przez płatnika, jeżeli podatnik osiągał więcej źródeł przychodu). W następnym kroku należy natomiast podać kwotę nadpłaty/kwotę do zapłaty za poprzedni rok.
  • Profil zaufany: w bardzo wygodny sposób do serwisu Twój e-PIT można zalogować się, korzystając z profilu zaufanego. Można w tym celu skorzystać również z bezpiecznego logowania poprzez stronę banku, udostępniającego taką opcję. Wystarczy wówczas podać dane logowania oraz skorzystać z wybranej metody autoryzacyjnej, nie trzeba będzie natomiast sięgać po dane widniejące na wcześniejszych zeznaniach podatkowych.

Akceptacja wyliczeń i wprowadzanie zmian

Największym udogodnieniem związanym z usługą Twój e-PIT jest praktycznie pełna automatyzacja całego procesu. W systemie będą widnieć już dokumenty otrzymane od pracodawców czy zleceniodawców. Podatnik może natomiast wybrać, czy chce rozliczać się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Aby rozliczyć się bez obaw o zgodność deklaracji ze stanem faktycznym, należy:

  • Wybrać opcję „rozwiń listę dokumentów” i upewnić się, że wskazane wartości dotyczące osiągniętego przychodu i dochodu odpowiadają stanowi faktycznemu.
  • W sekcji „ulgi i odliczenia” wybrać opcję „dodaj lub zmień ulgi”, jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości.
  • W segmencie „Przekaż 1% podatku dla” można wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku.
  • W ostatnim polu należy wskazać numer rachunku bankowego, na który trafi zwrot nadpłaconego podatku.

Po wprowadzeniu wszystkich danych i sprawdzeniu, że odpowiadają stanowi faktycznemu, wystarczy wybrać opcję „Akceptuj i wyślij”. Rozliczenie PIT-37 zostanie automatycznie przesłane do urzędu skarbowego. Możliwe będzie również pobranie urzędowego poświadczenia odbioru.

Korzyści wynikające z rozliczenia PIT przez Internet

Technologia znacznie uprościła wiele aspektów naszego życia. Nie inaczej jest również z kwestią podatków i rozliczania z fiskusem. Wygoda to jednak nie jedyna zaleta rozliczenia PIT-37 przez Internet. Podatnik zyskuje na tym zdecydowanie więcej. Nawet jeśli zapomni o tym obowiązku, do rozliczenia dojdzie automatycznie. Należy jednak mieć świadomość, że potencjalne błędy mogą wiązać się z dodatkową odpowiedzialnością, dlatego warto przejrzeć dokumenty widniejące w ministerialnej bazie. Poza tym osoby rozliczające się w sposób elektroniczny są również premiowane krótszym czasem oczekiwania na zwrot podatku: w takim scenariuszu będzie on wynosił 45 dni zamiast standardowych trzech miesięcy, a więc środki trafią na konto zdecydowanie szybciej. Przede wszystkim samodzielne rozliczenie PIT w formie elektronicznej to jednak olbrzymia oszczędność czasu: cała procedura trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga dokonywania jakichkolwiek obliczeń czy obsługiwania standardowego formularza PIT. Wystarczy odpowiedzieć na kilak prostych pytań, aby dokument został uzupełniony automatycznie.

Foto: nikamo / Shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here