Kiedy nie masz środków finansowych na zatrudnienie księgowego albo opłacenie usług biura rachunkowego – co możesz zrobić? Korzystać samodzielnie z programu księgowego. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, liczysz się z każdym wydatkiem, zwłaszcza na samym początku. Bezpieczniej dla Ciebie i Twoich finansów zająć się księgowością osobiście.

Czy to się opłaca?

Przecież na prowadzenie księgowości będziesz musiał poświęcić czas. Owszem, ale w porównaniu do wydatków związanych ze zleceniem komuś innemu prowadzenia ksiąg rachunkowych, można sporo zaoszczędzić. Warto zwrócić też uwagę na stosunek jakości programu do ceny. Koszt prowadzenia księgowości zależy oczywiście od konkretnych funkcji programu, rodzaju prowadzenia dokumentacji czy ich ilości. Możliwość korzystania z programu to kwota od 10zł miesięcznie, a zlecenie firmy jednoosobowej dla biura rachunkowego to koszt około 150-200zł. Faktem jest, że w takim przypadku nie poświęcasz na to czasu pracy lub swojego czasu wolnego. Prowadzenie biznesu często wiąże się z nienormowanym czasem pracy, a niekiedy nawet wymaga skupienia całej Twojej uwagi. Może to wyglądać tak, że praktycznie cały czas jesteś w pracy. Nie ma się co oszukiwać – bycie właścicielem firmy pochłania bardzo dużo czasu i energii. Taki zawód. Często wymaga poświęcenia, szczególnie na początku działalności, ale gdy już zaczniemy czerpać coraz większe zyski, możemy pomyśleć o rozwoju firmy i rozważyć zatrudnienie pracownika.

Jak wybrać program?

Przede wszystkim należy skupić się na potrzebach, jakie masz względem prowadzenia księgowości dla własnego biznesu. Zwróć uwagę na to, jak wygląda program. Ważna dla Ciebie będzie prostota obsługi, intuicyjny interfejs. Pomoże Ci to poprowadzić wypełnienie krok po kroku wszelkich formalności związanych z dokumentacją urzędową. Przykładowo, obowiązkiem przedsiębiorcy jest comiesięczne przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego do Urzędu Skarbowego. Dobry program księgowy, bez zbędnych operacji, automatycznie przygotuje dokument w formacie xml, który Ty wygenerujesz i wyślesz za pomocą „jednego kliknięcia”.

Mała księgowość, pełna księgowość – który program?

Odpowiednim programem księgowym z niezbędnymi funkcjami na potrzeby jednoosobowych działalności gospodarczych jest „Ala” – Księga Podatkowa od Streamsoft PCBiznes. W zależności od tego, czy jako firma jesteś podatnikiem VAT czy nie, masz dwie możliwości: wersja dla firm bez VAT oraz Księga Podatkowa dla płatników VAT. Obie opcje zapewniają generowanie i wysyłkę JPK oraz e-Deklaracji, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) lub rozliczanie ryczałtem, import i księgowanie faktur z innych programów, import danych kontrahentów z GUS, wyliczanie podatku dochodowego dla właściciela. Rozliczanie VAT i dostęp do tzw. „białej listy” jest obecne w szerszej wersji Księgi Podatkowej „Ala”. Ponadto możliwej jest prowadzenie Ewidencji Środków Trwałych, gdzie program za Ciebie wyliczy koszt amortyzacji. Wypróbuj za darmo wersję testową.

Porównując koszt prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe i samodzielną księgowość, to wydatek miesięczny jest około 15-20 razy większy w przypadku zlecenia dla biura księgowego. Oprogramowanie do samodzielnego prowadzenia księgi przychodów i rozchodów jest o tyle dogodniejsze, że masz stałą kontrolę finansów, które wpływają do firmy lub są wydawane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here