Obecna technologia bardzo szybko postępuje. Program do prowadzenia pełnej księgowości musi być sprawdzony i intuicyjny. Tak naprawdę obecne czasy trochę wymuszają na księgowych korzystanie ze specjalistycznych narzędzi. Bez nich praca może być mocno utrudniona. Jaki program jest najlepszy do pełnej księgowości?

Księgi handlowe do pełnej księgowości

Program do pełnej księgowości nazywany jest księgą handlową lub księgą rachunkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu w szybki i sprawny sposób można uporządkować chronologicznie i całościowo zestawienia zapisów księgowych. Prowadzenie pełnej księgowości daje możliwość zdobycia istotnych informacji związanych z saldem i obrotami firmy. Ponadto ma się pełną możliwość korzystania z zestawienia aktywów i pasywów.

W skład programu do pełnej księgowości wchodzi kilka punktów.

  1. Dziennik;
  2. Księga główna;
  3. Zestawienie obrotów i sald;
  4. Księga pomocnicza;
  5. Inwentarz, czyli wykaz aktywów i pasywów.

Na co zwrócić uwagę wybierając program do pełnej księgowości?

Dobra księga handlowa powinna skrócić czasochłonny proces rozliczeń. Dzięki wybraniu odpowiedniej księgi rachunkowej księgowanie niezależnie od branży jest znacznie uproszczone. Intuicyjny interfejs znacznie usprawnia cały proces prowadzenia pełnej księgowości. Niewątpliwie istotne będzie rozszerzenie księgi handlowej o dodatkowe funkcje i moduły, które pomogą w kompleksowym działaniu w zależności od potrzeb firmy. Warto zwrócić uwagę, aby program do pełnej księgowości pozwalał na wybranie odpowiedniego formularza z wielu dostępnych wzorów oraz na bezpieczne wysyłanie plików do urzędu. Co więcej istotnym elementem w prowadzeniu pełnej księgowości jest obsługa PPK czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, o które warto rozszerzyć program. Ponadto ważnymi funkcjonalnościami w prowadzeniu pełnej księgowości są m.in. moduł do rozliczenia płac oraz obsługa systemu e-Deklaracje. Stale zmieniające się prawo wymusza przystosowania do najnowszych przepisów, stąd ważne są aktualizacje.

Chcąc korzystać z programu księga rachunkowa warto zwrócić uwagę na automaty księgowe i szablony – automatyczne generowanie i gotowe wzory przyśpieszają czasochłonną pracę. W księdze rachunkowej również istotnym elementem jest funkcja generowania plików kontrolnych, ponieważ to dzięki niej można sprawnie rozliczyć dokumenty. Poza tym ważny będzie zautomatyzowany mechanizm definiowania bilansu, ponieważ istotne jest, aby był zgodny z ustawą o rachunkowości.

Końcówka roku przyniosła nowe pliki JPK_V7M i JPK_V7K, których obsługa powinna być możliwa w każdym dobrym programie do pełenej księgowości. Prowadzenie księgi rachunkowej to także ogrom wrażliwych danych i plików, które powinny być odpowiednio archiwizowane bez limitu na serwerach. Chmurowa usługa jest bardzo sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem, aby w bezpieczny sposób przechowywać wszystkie dane.

Kto powinien korzystać z programu do pełnej księgowości?

Program do pełnej księgowości sprawdzi się w każdej średniej i dużej firmie, czy w biurze rachunkowym. Oprogramowanie, które wymaga zainstalowania na dysku jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż program chmurowy. Warto się nad tym zastanowić decydując się na dobrą księgę rachunkową. Użytkownik korzystający z oprogramowania może korzystać z szerszego zakresu różnorodnych funkcjonalności i modułów. Przydają się one w prowadzeniu księgi handlowej wielu, różnych firm, niezależnie od branży.

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

  1. Jednostki samorządowe, takie jak gminy lub powiaty,
  2. przedstawicielstwa firm zagranicznych,
  3. banki i inne instytucje finansowe działające w oparciu o prawo bankowe,
  4. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przychody ze sprzedaży w minionym roku obrotowym przekroczyły 2 mln euro,
  5. spółki handlowe.

Programów do prowadzenia pełnej księgowości jest na rynku naprawdę wiele. Warto zaufać doświadczeniu producenta, który oferuje oprogramowanie księgowe. Dobrym wyborem jest księga handlowa, która daje szerokie możliwości integracji z innymi modułami poszerzając tym swoje funkcjonalności. Ponadto korzystając z księgi rachunkowej, powinieneś mieć możliwość odnawiania licencji. Daje ona wiele dodatkowych możliwości m.in. najnowsze aktualizacje i bieżące zmiany prawne. Na początku drogi, czy też będąc doświadczonym księgowym warto zdecydować się na prowadzenie pełnej księgowości o szerokim spektrum możliwości.  W celu zapoznania  się ze wszystkimi funkcjonalnościami księgi rachunkowej, niezbędne może okazać się skorzystanie z darmowego 30-dniowego okresu próbnego. Sprawdź możliwości sprawdzonej księgi rachunkowej od Varico.

Program do pełnej księgowości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here