Pracownicy z Ukrainy – jakie wymogi należy spełnić?

Pracownicy z Ukrainy – jakie wymogi należy spełnić?

  • 2018-10-24 21:57
  • 2018-10-30 22:08

Pragniesz zatrudnić pracownika z Ukrainy? Jeżeli tak to musisz zadbać o kilka dodatkowych kwestii, które leżą w takim przypadku w kwestii pracodawcy. Pracownicy z Ukrainy są pracownikami, których łatwiej zatrudnić w naszym kraju i zaliczają się do tej samej grupy co pracownicy z Rosji, Armenii, Białorusi czy też Gruzji.

Wymagania względem zatrudnienia pracownika z Ukrainy

Pierwszym krokiem w przypadku chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy jest złożenie w podległym nam urzędzie pracy dokumentu, który nazywa się „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi”. Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o pracowników z Ukrainy jest fakt, że już po zarejestrowaniu złożonego oświadczenia można legalnie i bez kłopotów zatrudnić pracownika. Nie ma konieczności wykonywania tak zwanego testu rynku pracy. W większości przypadków rejestracja oświadczenia trwa jeden dzień bądź dłużej, więc trzeba uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Na tej podstawie pracownik z Ukrainy może postarać się o wizę roboczą. Trzeba pamiętać, że pozostałe rodzaje wizy jak turystyczna nie pozwalają na podjęcie pracy zarobkowej na terenie naszego kraju.

Co zrobić po zatrudnieniu pracownika?

W przypadku osoby z Ukrainy trzeba tak samo jak polskiego pracownika zgłosić go do ubezpieczenia w ciągu 7 dni. Wykonuje się to na drukach ZUS ZUA, jednak zamiast peselu wpisuje się numer paszportu posiadanego przez osobę zatrudnioną. Oczywiście nie można także zapominać o konieczności meldunku obywatela Ukrainy. Meldunek musi oczywiście nastąpić w miejscu, w którym osoba ta przebywa.

Informacje, które muszą być zawarte w oświadczeniu

W oświadczeniu zawarte muszą być między innymi takie informacje jak miejsce wykonywania pracy, zawód, dane dotyczące wizy oraz oczywiście dane firmy, która będzie zatrudniała Ukraińca. Bardzo ważną kwestią jest to kiedy dana osoba będzie wykonywała u nas pracę. Łączny czas pracy nie może przekroczyć 180 dni w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność to są 2 opcje. Można ubiegać się o jednolite pozwolenie na pobyt czasowy oraz pracę, a druga to ubieganie się o zezwolenie na pracę. Wnioski te należy kierować do wydziału spraw cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz