Warto wiedzieć, że każdy, kto legalnie pracował w Niemczech, ma prawo do uzyskania zwrotu podatku z tego właśnie kraju. Nie jest to obowiązkowe, aczkolwiek warto się tym tematem zainteresować, ponieważ w wielu przypadkach podatnikom przysługuje korzystny zwrot pieniędzy. W dużym uproszczeniu proces polega na złożeniu deklaracji podatkowej w tamtejszym urzędzie skarbowym, czyli Finanzamcie. Funkcjonuje to na podobnej zasadzie jak w Polsce. To znaczy, że rozliczenie jednoznaczne jest z wypłaceniem przez Finanzamt zwrotu nadpłacanego podatku z Niemiec i odwrotnie, czyli dopłatę dla urzędu. Ważną informacją jest fakt, że w Niemczech masz prawo do rozliczenia się nawet do czterech lat wstecz.

Zwrot podatku z Niemiec – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że niemiecki kalendarz podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia danego roku podatkowego. W związku z tym wszystkie niezbędne dokumenty należy dostarczyć przed 31 lipca roku, który następuje po roku podatkowym. Potrzebne są następujące dokumenty:

  • Lohnsteuerbescheinigung – czyli zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku. Ten dokument wystawia pracodawca na koniec współpracy lub przy końcu roku podatkowego.
  • Zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – to świadectwo wypełnia się samodzielnie, a następnie zanosi się do Urzędu Skarbowego w Polsce, pod który podlega podatnik.

Przed rozliczeniem upewnij się także, czy posiadasz status niemieckiego rezydenta podatkowego. Są to osoby, które mieszkają tam na stałe, lub mieszkały przez przynajmniej sześć miesięcy w sposób ciągły. Niemieccy rezydenci mają dodatkowe przywileje, m.in.: korzystają z kwoty wolnej od podatku i mają możliwość rozliczania się razem z małżonkiem.

Pamiętaj również, że przy rozliczaniu podatku w Niemczech niezbędne jest okazanie wszystkich osiągniętych dochodów i otrzymanych świadczeń. Jeśli był jakiś okres, w którym byłeś bezrobotny, musisz zawrzeć w deklaracji podatkowej dowód pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Wysokość zwrotu

Wysokość zwrotu jest indywidualna dla każdego podatnika. Jest ona również uzależniona od kilku czynników, na przykład: wysokości dochodu w Niemczech (ale również w innych krajach), wysokości odprowadzanego podatku, stanu cywilnego oraz sytuacji rodzinnej. Jeśli jesteś jedną z osób, których dochód zmieścił się w granicach 10 000 €, możesz liczyć nawet na 100% zwrotu odprowadzanego podatku. Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy od momentu złożenia deklaracji.

Musisz pamiętać, że istnieją sytuacje, w wypadku których Twoja deklaracja podatkowa może nie zostać rozpatrzona pozytywnie. Oto dwa przykłady:

  • jeśli pracowałeś legalnie w Niemczech przez mniej niż 183 dni i przez rok podatkowy zarobiłeś więcej niż 4 000 € w innym państwie,
  • kiedy przy wspólnym rozliczaniu ze współmałżonkiem okazało się, że Wasza kwota przekroczyła 8 000 €.

Jeśli mimo wszystko uważasz, że proces uzyskiwania zwrotu podatku z Niemiec jest dla Ciebie skomplikowany, możesz zgłosić się do biur podatkowych, które specjalizują się w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here