Poradnik wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodego kierowcy

Poradnik wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodego kierowcy

  • 2019-03-25 19:56

Planowanie zakupu auta powinno iść w parze z wyborem ubezpieczenia OC. Jeśli jesteś młodym kierowcą, a nabywany samochód będzie Twoim pierwszym, bez wątpienia przyda Ci się mała pomoc. Przeczytaj artykuł i poznaj aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wybieraniu polisy komunikacyjnej: podstawowej, a być może także dodatkowych.

Jakie ubezpieczenie powinien kupić młody kierowca?

Podstawowym i najważniejszym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. To jedyna polisa, do której zakupu zobowiązany jest każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. W przypadku drobnej szkody drogowej, kolizji lub wypadku stanowi korzyść dla obu stron. Sprawca unika odpowiedzialności cywilnej i nie musi płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Z kolei poszkodowany szybko otrzymuje środki niezbędne na leczenie czy naprawę auta.

Młody kierowca może rozważyć także dokupienie fakultatywnej polisy autocasco (AC). Brak doświadczenia za kierownicą zwiększa ryzyko spowodowania stłuczki czy innej szkody. Jak wyjaśniliśmy, w przedstawionej sytuacji poszkodowany otrzyma pieniądze z OC. Ty jednak – jako sprawca – będziesz musiał zapłacić za naprawę uszkodzeń swojego pojazdu sam. Autocasco gwarantuje odszkodowanie również dla winowajcy.

Poznaj wszystkie rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego, a więc także NNW i Assistance: https://kioskpolis.pl/czym-jest-ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Sposoby na niską składkę OC

Jako młody kierowca nie otrzymasz taniego OC w żadnym towarzystwie ubezpieczeniowym. W oczach firm stanowisz większe zagrożenie na drodze niż kierowcy z wieloletnią i bezkolizyjną historią jazdy. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na duży wydatek. Przygotowaliśmy kilka porad, które umożliwią Ci zaoszczędzenie pieniędzy.

1. Zarejestruj samochód jako współwłasność z rodzicem lub inną osobą, która ma prawo jazdy od dawna. Cena OC wyliczana jest z danych wszystkich właścicieli, więc z uwagi na przysługujące tej osobie liczne zniżki otrzymasz korzystniejszą ofertę.

2. Zapłać za cały okres ochrony OC z góry. Rozkładanie na raty sprawia, że nie nadwyrężasz budżetu w bieżącym momencie, jednak powoduje, iż w ostateczności płacisz więcej.

3. Jeśli jesteś przed zakupem samochodu, wybierz model młodszy, z mniejszym przebiegiem i mniejszym silnikiem – to aspekty, za które otrzymasz zniżki od ubezpieczyciela.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia samochodowego?

Nie decyduj się na zakup polisy komunikacyjnej tylko dlatego, że korzystają z niej Twoi znajomi. Przysługuje im inna liczba zniżek, więc nawet jeśli płacą niewiele, nie oznacza to, że Ty również zaoszczędzisz.

Skorzystaj z internetowej porównywarki polis komunikacyjnych i znajdź najlepszą ofertę. Po wpisaniu danych dotyczących właściciela/właścicieli oraz pojazdu narzędzie wyliczy przysługujące Ci/Wam zniżki, a następnie wyświetli listę polis oferowanych przez różne towarzystwa wraz z cenami. To najlepszy sposób na zorientowanie się, które ubezpieczenie jest najtańsze.

Poza ceną ubezpieczenia zwróć uwagę na dodatkowe usługi. Jako młody kierowca docenisz m.in. ochronę zniżek. Sprawia ona, że nawet jeśli w okresie ochrony OC zdarzy Ci się kolizja, w kolejnym roku nie stracisz zniżki z tytułu bezkolizyjnej jazdy. Cenna jest również Bezpośrednia Likwidacja Szkód. W sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, o odszkodowanie zwrócisz się do swojego ubezpieczyciela, nie zaś do ubezpieczyciela sprawcy.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz