Podatek od zakupu samochodu

Podatek od zakupu samochodu

  • 2018-10-29 22:15
  • 2018-10-30 22:03

Kupno nowego samochodu przyprawia często o ból głowy, nawet największych znawców motoryzacji Kiedy już wybierzemy konkretny model i zrealizujemy transakcję, to nie koniec naszych zmartwień i wydatków. Od prawie każdej zawartej umowy kupna pojazdu należy odprowadzić należny podatek. Ile on wynosi i gdzie tego dokonać?

Nowy czy używany

Wysokość podatku i jego stawka zależy przede wszystkim od tego jakie i gdzie auto kupujemy. Możliwe są bowiem dwie opcje: płacimy podatek VAT w wysokości 23%, zazwyczaj wliczony już w cenę pojazdu, lub podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości pojazdu. Podatek VAT doliczamy jest zwykle w przypadku kupna samochodu z salonu, lub np. komisu, który jest podatnikiem VAT. W tych przypadkach podatek pobierany jest od nas już w momencie sprzedaży i nie musimy już nic więcej odprowadzać na konto Urzędu Skarbowego. Jeżeli kupujemy auto używane, od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem VAT, wówczas mają do nas zastosowanie regulacje ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy i gdzie zapłacić

Zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o pcc płacimy 2% od wartości pojazdu, w terminie 14 dni od dokonania czynności cywilnoprawnej (tj. od zawarcia umowy kupna-sprzedaży). Czyli w przypadku zakupu samochodu za 20 tysięcy złotych podatek należny wyniesie nas 400 zł. Obowiązek zapłaty co do zasady leży na kupującym. Podatek odprowadzany jest na konto Urzędu Skarbowego, jednak nie musimy tam udać się by go zapłacić. Danina ta jest bowiem pobierana na etapie rejestracji pojazdu – w Wydziale Komunikacji właściwego Starostwa Powiatowego. Przy zapłacie należności wypełniamy dodatkowo odpowiedni formularz, oraz przedstawiamy umowę kupna-sprzedaży.

Czy można obniżyć podatek

Dolną granicą cenową, poniżej której nie płacimy podatku od czynności cywilnoprawnej jest kwota 1000 zł. Bywają przypadki kiedy kupujący próbują dogadać się ze sprzedającym pojazdu wpisując na umowie kupna-sprzedaży cenę niższą niż tą którą faktycznie ponoszą, w celu obniżenia, lub uniknięcia płatności podatku. Nie jest to jednak opłacalne (i legalne!) działanie. Urzędnik przyjmujący dokumenty, może zakwestionować podaną cenę, jeżeli będzie podejrzewał ją za znacznie zaniżoną. Wówczas może dokonać weryfikacji wartości pojazdu i samemu określić wartość pojazdu. Jeżeli nie zgodzimy się z tą opcją możemy domagać się powołania rzeczoznawcy – warto jednak wiedzieć, że w przypadku gdy jego ocena będzie na naszą niekorzyść pokryjemy również koszty jego pracy.

Czytaj również

Jolanta Nawrocka

Dodaj komentarz