Utrata zniżki?

W przypadku uczestnictwa w wypadku samochodowym na naprawę samochodu są zasadniczo dwie opcje. Można to zrealizować na dwa sposoby. Może być to wykonane z OC sprawcy oraz z własnej polisy AC. Ta pierwsza opcja nie zawsze jest taka dobra jakby się mogło wydawać. Jeśli chodzi o naprawę z OC sprawcy to czasami likwidacja niestety trwa bardzo długo. Oczywiście jest to spowodowane niechęcią ubezpieczyciela do wypłacenia pieniędzy. W przypadku naprawy auta z AC można liczyć na sprawniejszą realizację zadania. Jednak niestety niewielu kierowców decyduje się na naprawdę z AC ponieważ wtenczas tracą oni zniżki.

Kiedy mimo wszystko warto skorzystać z AC?

Nie każdy przypadek skorzystania z AC powoduje utratę zniżek. Ze swojego AC można śmiało skorzystać wówczas gdy całość szkody będzie zrefundowana z OC sprawcy. W takim przypadku nie straci się zniżek na AC. Jest to spowodowane faktem, że w przypadku gdy ubezpieczyciel odzyska całość kwoty za naprawę auta to historia szkody zostanie usunięta z historii i nasze konto napraw będzie czyste. Innym przypadkiem kiedy lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z AC jest ten kiedy miałoby dość do szkody całkowitej nowych aut. W takich przypadkach ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie na podstawie wartości salonowej auta, a nie jego obecnej wartości. W przypadku likwidacji szkody z OC w takich przdkach dostaje się kilkanaście albo kilkadziesiąt procent mniej.

Kiedy OC?

Istnieją jednak przypadki, w których warto skorzystać z OC zamiast decydować się na posiadane AC. Pomimo tego, że realizacja naprawy z AC zwykle jest szybsza to polisa OC w większości przypadków posiada szerszy zakres ochrony. Jest to spowodowane faktem, że zakres ochrony OC określony jest z góry w ustawie i powinno pokryć wszelkie rzeczywiste straty oraz szkody osoby pokrzywdzonej. Natomiast jeśli chodzi o odszkodowania w ramach AC to są one zwykle określone pewnymi warunkami ubezpieczenia, które dla każdego ubezpieczonego może być inne. W związku z tym czasami warto zdecydować się na dłuższy czas oczekiwania na naprawę naszego auta niż dokładać z własnej kieszeni. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na realizację części szkód z AC natomiast całej reszty z OC sprawcy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here