Jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych, z których korzysta się w Polsce, to ulga na dziecko. W ten sposób każdy rodzic i opiekun może odliczyć od podatku konkretną kwotę, która często jest później zwracana. Na jakich warunkach to działa? Co powinno się wiedzieć o uldze na dziecko w rozliczeniu rocznym PIT?

Czym jest ulga na dziecko?

Ulga na dziecko to inaczej ulga prorodzinna, która jest wpisana do przepisów prawa podatkowego i zezwala na odliczenie konkretnej kwoty przy dokonywaniu rozliczenia rocznego. Przysługuje zarówno rodzicom z jednym dzieckiem, jak i rodzinom wielodzietnym oraz wszystkim opiekunom prawnym, w tym także rodzicom zastępczym. Należy jednak pamiętać, że ulga na dziecko nie jest dla wszystkich, więcej doczytaj na realnie.pl, aby dowiedzieć się, jakie kryteria trzeba spełniać i w których przypadkach nie można dokonać odliczenia.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Przepisy prawa dość konkretnie określają, komu przysługuje ulga podatkowa na dziecko. Wymienia się tutaj rodziców, opiekunów prawnych i rodziców zastępczych. Przyznawana jest na dzieci małoletnie, a także te do ukończenia 25 lat, pod warunkiem, że nadal się uczą lub studiują i jednocześnie nie uzyskały dochodu wyższego niż kwota wolna od podatku. Odliczenie przysługuje także na dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i w tym przypadku nie ma ograniczenia wiekowego ani dochodowego.

Ile wynosi ulga podatkowa na dziecko?

Wysokość ulgi podatkowej na dziecko jest uzależniona od tego, ile dzieci jest w rodzinie. Przy jednym i przy dwóch dzieciach jest to kwota 1112,04 zł, za trzecie 2000,04, a za czwarte i każde kolejne to już 2700 zł. Kwota liczona jest całościowo i przyznawana na oboje rodziców. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że przy jednym dziecku występuje także ograniczenie dochodowe i nie może ono przekroczyć 112 tys. zł rocznie (przy rodzicu samotnym – 56 tys. zł). Mając dwójkę i więcej pociech, ograniczenia tego nie ma.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jest kilka przypadków, kiedy nie jest możliwe skorzystanie z ulgi na dziecko. Wlicza się tutaj choćby rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Dotyczy to także opiekunów prawnych, w przypadku, gdy małoletni z nimi nie mieszkają. Nie jest to jednak jedyny wyjątek. Z ulgi nie mogą też skorzystać rodzice i opiekunowie w momencie, gdy dziecko w danym roku podatkowym zarobiło więcej, niż wynosi kwota wolna od podatku. Podobnie wygląda to w przypadku, gdy posiada się jedną pociechę i jednocześnie obowiązuje ograniczenie w wysokości dochodów.

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą formularzy PIT-36 oraz PIT-37. Aby ją odliczyć, należy dodatkowo dołączyć PIT/0, w którym uzupełnia się wszystkie rubryki. W części C jest to ilość dzieci i należna kwota, a w części E wszystkie imiona i nazwiska oraz numery PESEL. Następnie konieczne jest zaznaczenie czasu, w jakim przysługuje ulga i czy liczona jest za cały rok, czy tylko częściowo (ma to znaczenie, gdy dziecko dopiero się urodziło). W zależności od tego, czy rodzice rozliczają się razem, czy osobno, ulga może być wpisywana na każde dziecko lub po ustaleniu odpowiednich proporcji dla każdego z opiekunów (przy rozliczeniach oddzielnych). Wszystkie dokumenty oczywiście należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w określonym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here