Coraz więcej firm rezygnuje z zatrudnienia księgowego, decydując się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Opcja ta jest w wielu przypadkach tańsza, gdyż nie wymaga zatrudniania dodatkowego pracownika i opłacania za niego składek. Współpraca z biurem księgowym jest wygodna, a dostęp do szerokiej oferty zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania. Przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają znaczący wpływ na zadowolenie z usług księgowych.

Kwalifikacje biura rachunkowego

W pierwszej kolejności sprawdź, czy wybrane biuro rachunkowe w Poznaniu lub innym mieście zatrudnia wykwalifikowanych księgowych. Nie ufaj zapewnieniom na stronie internetowej, poświadczającym, że pracuje tam „doświadczony księgowy”, lecz poproś o udostępnienie dokumentów, takich jak potwierdzenia szkoleń i kursów, Certyfikat Rzetelności czy Licencja Ministra Finansów. Ten ostatni dokument nie jest obowiązkowy i mogą się nim pochwalić głównie księgowi z wieloletnim stażem. Sprawdź również, czy biuro rachunkowe znajduje się w bazie Centrum Informacji Księgowej (cik.org.pl).

Ubezpieczenie OC

Najważniejszą kwestią, tuż obok kwalifikacji, jest ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego. Takie ubezpieczenie stanowi ochronę przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy księgowego. Im wyższe ubezpieczenie, tym lepiej, dlatego warto dopytać o to, czy biuro jest ubezpieczone (i na jaką kwotę). Niektóre biura zamieszczają taką informację na stronie www, np. biuro rachunkowe w Poznaniu TaxCoach informuje o „wysokiej polisie OC z bardzo szerokim zakresem ubezpieczenia naszych Klientów zarówno dla księgowości pełnej, jak i uproszczonej”, a dodatkowo udostępnia skan polisy do wglądu. Taka deklaracja zwiększa zaufanie i świadczy o trosce o klienta.

Oferowane usługi księgowe

Większość biur rachunkowych dysponuje stroną internetową, na której można szybko i łatwo sprawdzić ofertę. Usługi księgowe oferowane przez biuro powinny się w pełni pokrywać z naszym zapotrzebowaniem. Coraz więcej biur dopasowuje ofertę do aktualnych potrzeb swoich klientów, zapewniając na przykład usługi księgowe dla e-commerce, kierowców Ubera czy polskich firm sprzedających na Amazonie. Warto również sprawdzić, czy biuro rachunkowe zapewnia obsługę prawną i ewentualną reprezentację w sądzie.

Otwartość na nowe technologie

Biuro rachunkowe oferujące księgowość dla firm online jest tym, czego potrzebuje każdy przedsiębiorca w XXI wieku. Biuro, które komunikuje się z klientem wyłącznie za pomocą telefonu, jest przestarzałe i może nie spełniać wszystkich wymagań klienta. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy biuro rachunkowe wdraża nowe technologie, dysponuje indywidualną platformą udostępnianą klientowi, oferuje darmowy program do fakturowania i dba o wygodę klienta.

Kontakt z biurem powinien być wielokanałowy, m.in. przez e-mail, telefon i Skype. Dobre biuro rachunkowe umożliwia również spotkania osobiste – warto skorzystać z takiej opcji zwłaszcza przed podpisaniem umowy. Ważny jest również sposób dostarczania dokumentów – nowoczesne biuro oferuje wiele opcji, m.in. przekazywanie dokumentów osobiście, za pośrednictwem kuriera czy bezpiecznej szyfrowanej platformy.

Opinie i klienci

Internet to skarbnica opinii, dlatego poświęć chwilę na wyszukanie informacji na temat biura, którym jesteś zainteresowany. Opinie zadowolonych klientów możesz znaleźć na stronie internetowej biura, jednak warto przejrzeć także opinie na Google, Facebooku czy forach branżowych.

Decydując się na księgowość dla firm realizowaną przez biuro rachunkowe, warto również sprawdzić, jakie firmy znajdują się wśród klientów biura. Takie informacje bardzo często można znaleźć na stronie www biura. Logo popularnej marki w portfolio wzbudza zaufanie, zachęca do skorzystania z oferty i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Podpisanie umowy z biurem rachunkowym to duży krok dla każdej firmy, dlatego warto dobrze sprawdzić kwalifikacje biura i opinie na jego temat przed podjęciem decyzji o współpracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here