Nie każdy lubi pracę w księgowości. Tony papierków, liczb, wyliczeń, tabelki w Excelu, użeranie się z urzędami. Są jednak tacy, którym taka praca daje poczucie pełnego spełnienia. Poza tym księgowi to bardzo pożądani pracownicy. Praca księgowych jest niezwykle poważana. Nic dziwnego, odciążają bowiem tych, którzy nienawidzą pracy papierkowej. Jak zostać księgowym? Ile zarabia taka osoba? Czy jest to praca ciężka? Poznaj wszystkie tajniki pracy w księgowości. Podpowiemy nawet gdzie warto szukać zatrudnienia w tym zawodzie!

Kim w ogóle jest księgowy?

To osoba, która odpowiada za doradztwo finansowe, rozliczenia, weryfikację i księgowanie faktur, sporządzanie sprawozdań finansowych itp. Wszystko zależy tak naprawdę od stanowiska, na które trafimy. A zaczniemy z pewnością od młodszego księgowego. Ten zajmuje się przygotowaniem przelewów, księgowaniem faktur, generalnie – prostą księgowością. Kolejnym szczeblem będzie samodzielny księgowy, później główny księgowy, a na samym końcu dyrektor finansowy. W miarę ze „wspinaniem się” na kolejne szczeble w karierze księgowego – przybywać będzie obowiązków. Ale im więcej obowiązków – tym wyższe wynagrodzenie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o konkretnych stanowiskach w księgowości – na stronie Joob.pl zostały one dokładnie rozpisane. Warto tam zajrzeć!

Zarobki księgowego

Jak wspomnieliśmy w akapicie powyżej – w zależności od stanowiska, na którym się znajdujemy to nasze zarobki będą różne. Młodszy księgowy zarabia nawet do 7000 złotych brutto, samodzielny księgowy do 12 000 złotych brutto, główny księgowy do 24 000 złotych brutto, a z kolei dyrektor finansowy może liczyć na zarobki sięgające nawet do 40 000 złotych brutto. Całkiem opłacalny zawód, prawda?

A co z wykształceniem?

No cóż – tutaj już nie przejdą kursy, ważne będzie wykształcenie wyższe. Musi to również być kierunkowe wykształcenie, czyli najlepiej gdyby były to studia na kierunku związanym z finansami i księgowością. Dobrze również poszerzyć swoje kompetencje dzięki międzynarodowym kwalifikacjom zawodowym np. ACCA czy CIMA.

Księgowy musi czasami iść na kurs czy szkolenie, bo często coś zmienia się w przepisach. Podnoszenie kompetencji i doskonała orientacja w prawie finansowym jest więc niezbędna.

Gdzie szukać pracy jako księgowy?

Pracy księgowy może szukać w zasadzie w większości miejsc – w większych przedsiębiorstwach czy biurach księgowych. Co ciekawe – księgowy może pracować również w pełni zdalnie. Jeśli tylko ma dostęp do najważniejszych programów i stabilne łącze internetowe.

Większość ofert pracy można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę „praca księgowy”. Ale po co szukać po wielu stronach, skoro wszystko można znaleźć na jednej? Sprawdźcie na https://joob.pl/finanse jak to wygodnie jest mieć wszystkie oferty pracy w jednym miejscu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here