Popularność kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób poszukuje konkretnych informacji na temat ich formy, sposobu funkcjonowania, obracania walutami wirtualnymi oraz obowiązku podatkowego. Ten ostatni rodzi się w określonych sytuacjach, które szczegółowo precyzuje polskie prawo podatkowe. Kto i kiedy powinien uwzględnić bitcoiny w rozliczeniu z fiskusem? Jak odpowiednio wypełnić zeznanie PIT?

Czym jest kryptowaluta?

Pojęcie kryptowalut jest stosunkowo popularne, jednak znaczna część osób, które o nich słyszały nie potrafi wytłumaczyć zasad ich funkcjonowania. W skrócie może je określić jako wirtualne pieniądze, które mają jedynie postać umowną sprowadzoną do szeregu elektronicznych znaków. Każdy bitcoin, litecoin czy ethereum ma unikalny kod, który pozwala go zidentyfikować.

Zakupione, zarobione czy wypłacone w inny sposób bitcoiny trafiają do wirtualnego portfela ich właściciela. Dostęp do niego ma tylko on sam i tylko on może decydować, jak je wykorzystać. Wirtualną walutą można płacić za towary czy usługi lub nią obracać podobnie, jak obraca się dolarami czy euro na giełdzie.

Do zarządzania rynkiem kryptowalut stworzono Blockchain. Jest to rodzaj wielkiej cyfrowej księgi rachunkowej, która obejmuje wszystkich właścicieli i twórców wirtualnych pieniędzy na świecie. System zastępuje bank centralny.

Kryptowaluta w polskim systemie podatkowym

Wirtualne waluty nie zostały jeszcze precyzyjnie opisane w ustawach, jakie obowiązują w Polsce i na świecie. Dotyczy to również przepisów podatkowych. Problemem jest interpretacja pojęcia kryptowaluty oraz utożsamianie jej sprzedaży zarówno z usługami elektronicznymi, jak i ze środkiem płatniczym. W pierwszym przypadku obowiązywałby podatek VAT w wysokości 23%. W drugim – osoba zajmująca się obrotem byłaby z tego podatku zwolniona.

Ostatecznie uznano, że BTC (bitcoin) nie funkcjonuje jako instrument rynku pieniężnego i w takiej formie nie jest ujęty w żadnych odrębnych przepisach. Nie jest też prawnym międzynarodowym środkiem płatniczym, wykorzystywanym przez instytucje publiczne. Dlatego też zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 i pkt 40 ustawy o VAT, obrót kryptowalutą nie może być zaliczany do usług finansowych.

Bitcoin a podatki – najważniejsze informacje

Jeśli jesteś zainteresowany kryptowalutami, chcesz nimi płacić za zakupy, gromadzić w portfelu lub sprzedawać i zarabiać na obrocie, powinieneś wiedzieć, że:

  • przychody z obrotu bitcoinami są opodatkowane,
  • obrót bitcoinami możesz zadeklarować jako działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 64.19.Z („Pozostałe pośrednictwo pieniężne”),
  • podatek obowiązuje tylko w przypadku sprzedaży lub obrotu, a nie w sytuacji, gdy kupujesz kryptowaluty na potrzeby własne lub zyskujesz je w wyniku kopania,
  • uzyskane przychody możesz zadeklarować jako przychód z działalności gospodarczej lub z praw majątkowych,
  • od uzyskanych dochodów nie obowiązuje podatek VAT,
  • w zeznaniu podatkowym PIT możesz odliczyć koszty poniesione w związku z obrotem kryptowalutami, jeśli dysponujesz potwierdzającymi je dokumentami.

Prowadząc działalność gospodarczą, której częścią jest obrót kryptowalutami, możesz wybrać jedną z dwóch form rozliczeń – podatek liniowy lub rozliczenie na zasadach ogólnych.

Rozliczając sprzedaż bitcoinów poza działalnością gospodarczą w dokumencie PIT-36 wpisujesz odpowiednią wartość w pozycji 74 – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy oraz w pozycji 75 – koszty uzyskania przychodu. Jeśli sprzedaż krypto walut wykazujesz w rocznym rozliczeniu działalności gospodarczej, informacje wpisujesz w formularzu PIT/B w części B.1.2. poz. 10.

Artykuł powstał we współpracy z Coincher.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here