Spłacasz bankowy kredyt, ale pojawiły się w twoim życiu niespodziewane wydatki? Nie mogłeś skorzystać z finansowania bankowego przez wcześniejsze opóźnienia w płatnościach? Zdecydowałeś się na pożyczkę od firmy pozabankowej i spłacasz chwilówkę? Jeśli twoja sytuacja wygląda podobnie i zastanawiasz się, jakie masz opcje w przypadku braku pieniędzy na spłatę, w poniższym artykule przeczytasz o obecnych możliwościach.
W 2017 roku liczba klientów korzystających z usług firm pożyczkowych wynosiła ok. 3,5-4 mln osób. Powszechność wnioskowania o pożyczki w naszym kraju jest dość znaczna. Zazwyczaj konsumenci decydują się na dodatkowe finansowanie, ponieważ potrzebują funduszy na zakup sprzętów AGD, RTV. Zdarza się, że planują zrobić remont domu, kupić samochód lub zorganizować uroczystość. Równie często pożyczki są brane na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Popularność firm pożyczkowych wzrosła po 2010 roku, kiedy została zaostrzona polityka finansowa banków. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła rekomendację, której celem było ograniczenie nadmiernego zadłużania się Polaków, przez co banki wprowadziły restrykcyjne zasady udzielania kredytów i pożyczek. Dzięki wprowadzonej w 2015 roku ustawie antylichwiarskiej, interesy konsumentów korzystających z usług firm pożyczkowych, są chronione lepiej niż we wcześniejszych latach. Duże znaczenie dla rozwoju sektora pożyczek pozabankowych miał wzrost powszechności korzystania z usług finansowych przez Internet.
Jeśli klient nie będzie obsługiwał terminowo zaciągniętego zobowiązania, firma pożyczkowa będzie naliczała odsetki karne za każdy dzień zwłoki w spłacie, których wartość równa jest 14% w skali roku. W przypadku zadłużenia w firmach pozabankowych może się zdarzyć, że skierują sprawę do sądu lub zlecą windykację zewnętrznej firmie. Powszechna jest praktyka stosowania czynności upominawczych, m.in. wezwanie do zapłaty przez SMS, mailowo lub listem poleconym. Pożyczkobiorca zostanie obciążony wszystkimi dodatkowymi kosztami związanymi z takim postępowaniem. W przypadku opóźnienia w spłacie pożyczki, konsument obciążany jest również kosztem ubezpieczenia jeśli zdecyduje się na refinansowanie. Więcej na temat pożyczek ratalnych przeczytasz na stronie https://www.centrumpozyczek360.pl/porady/440/jak-dziala-pozyczka-ratalna – artykuł omawiający jak działają pożyczki ratalne.
Niektóre z firm pożyczkowych oferują swoim klientom dodatkowe możliwości w przypadku trudności ze spłatą. Pierwszą z nich jest przedłużenie terminu spłaty, najczęściej o 7, 14 lub 30 dni. Ewentualnie pożyczkobiorca może skorzystać z refinansowania, czyli otrzymać pożyczkę na spłatę poprzedniej. Minusem tych usług jest ponoszenie znacznych kosztów przez klienta. Przedłużenie terminu spłaty wiąże się z prowizją, która zazwyczaj jest nieco wyższa od prowizji związanej z otrzymaniem pożyczki. Możliwa jest czasem renegocjacja warunków spłaty lub ustalenie indywidualnego harmonogramu dla dłużnika, ale wiąże się to z wysokim kosztem, nawet 40% kwoty pożyczki. Trzeba być świadomym, że w przypadku problemów z płatnościami istnieją dodatkowe możliwości, które mogą okazać się pomocne, ale wiążą się z dodatkowymi kosztami.