Czym są zniżki OC i jak są naliczane?

Ubezpieczenie OC ma charakter obowiązkowy. Oznacza to, że każdy pojazd, zanim wyjedzie na drogi, musi mieć wykupioną polisę. W związku z tym, że zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa, jest on taki sam dla wszystkich firm ubezpieczeniowych. Nie ma więc większego znaczenia, w jakiej firmie ubezpieczeniowej zostanie zawarta umowa. Chociaż warunki OC są wszędzie takie same, to jego cena już nie. Na to ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest ilość posiadanych zniżek z OC. Zniżki przyznawane są właścicielom pojazdów w zamian za bezszkodową jazdę. Sposób naliczania zniżek uzależniony jest od wyboru firmy ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach maksymalne zniżki uzyskać można już po trzech latach bezszkodowej jazdy. Są na rynku również firmy, które przyznają pełne zniżki dopiero po ośmiu latach bezszkodowości.

Czym jest zaświadczenie o bezszkodowości

Najprostszym sposobem na sprawdzenie zniżek OC jest wystąpienie do firmy ubezpieczeniowej, w której był ubezpieczony dany pojazd o wystawienie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia. Na zaświadczeniu takim umieszcza się informacje o tym, w jakich latach były wystawiane polisy na dany pojazd oraz informacje o szkodach spowodowanych przez posiadacza pojazdu. Warto wiedzieć, że na zaświadczeniu o bezszkodowości nie znajdzie się informacji o tym, ile dany klient posiada zniżek. Każda firma samodzielnie na podstawie uzyskanych informacji o ilości lat bezszkodowej jazdy przyznaje wyrażoną procentowo ilość zniżek.

Wystawienie zaświadczenia o bezszkodowości

W związku z tym, że wielu klientów w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty co roku zmienia ubezpieczyciela konieczne może być wystąpienie o wystawienie zaświadczenia o bezszkodowości do kilku firm. Na szczęście taką procedurę wykonuje się jedynie sporadycznie. W większości przypadków firmy ubezpieczeniowe same na podstawie informacji uzyskiwanych z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ustalają, ile dany klient posiada zniżek. Przebieg ubezpieczenia, a co za tym idzie wysokość zniżek z OC sprawdzić można również, występując bezpośrednio do UFG. Rozwiązanie to pozwala oszczędzić sporo czasu, zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest kompletowanie przebiegu ubezpieczenia z różnych firm.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here