Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobrze zmotywowany i efektywny pracownik jest na wagę złota. Często jednak zdarza się, iż mimo bardzo korzystnej oferty pracy, zatrudniony szybko traci zainteresowanie nawet bardzo dobrze płatną posadą. Dlatego tak ważna jest odpowiednia motywacja. Jak zatem zapewnić ją pracownikom i podnieść ich efektywność? Odpowiedź w niniejszym tekście.
Złota zasada zarządzania — personel pracuje równie efektywnie, jak jego przełożony. Dlatego też każdy menedżer chcący wpłynąć na jakość pracy swoich podwładnych, musi zacząć zmiany od siebie. Jeśli sam nie jest w stanie podołać stawianym przez politykę firmy wymaganiom, nie może liczyć na wysoką wydajność zespołu. Nie może więc tylko biernie rozdzielać zadania i spodziewać się dobrych wyników. Osoba zarządzająca powinna być przykładem dla personelu, stanowić część zespołu i wytyczać ścieżkę do pożądanych rezultatów.
Nic tak nie zakłóca pracy zespołu jak chaos komunikacyjny. Dlatego też, aby zwiększyć produktywność, trzeba zadbać o zbudowanie prężnie działającej sieci komunikacyjnej. Przepływ informacji nie może być zakłócany i wszystkie ważne informacje, np. dotyczące postępów w realizacji projektów, muszą docierać na czas. Pracownicy muszą być w każdej chwili świadomi swoich obowiązków i terminów. Bardzo ważne jest też przekazywanie im informacji zwrotnych (tzw. feedbacku). Należy jednak pamiętać, że nie chodzi w nich wyłącznie o wytykanie błędów i krytykę. Negatywna motywacja na ogół nie przynosi bowiem pożądanych rezultatów. O wiele bardziej owocne jest dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami, które nakierują pracownika na oczekiwane rozwiązanie danej kwestii.
Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że nie chodzi tylko o komunikację na linii przełożony-pracownik, ale także tę między poszczególnymi członkami zespołu. Zapewnienie swobodnego przepływu informacji ma duży wpływ na zgranie zespołu oraz uzyskiwane przezeń rezultaty.
Chcąc podnieść efektywność pracy zatrudnionych, nie można posługiwać się wyłącznie finansowym docenianiem ich wysiłków. Ważne jest też, aby czuli się szanowani. Dzięki temu polepszy się ich samopoczucie i wzrośnie motywacja do dalszego działania. Warto więc zapewnić im także niepieniężne dodatki do wynagrodzenia. Możliwości jest tutaj całkiem sporo, np. karnety na siłownię czy basen, ale najczęściej wybieraną opcją pozostają jednak obiady dla firm. Pełnowartościowy posiłek to prosty sposób na zastrzyk energii, dzięki któremu o wiele sprawniej można sobie poradzić ze zleconymi zadaniami. Poza tym regularne przerwy w pracy świetnie działają na koncentrację, a wspólny posiłek zacieśnia więzi koleżeńskie między członkami zespołu. Dofinansowanie do obiadów pracowniczych jest to więc bardzo korzystna opcja zarówno dla już obecnych pracowników, jak i ubiegających się o pracę. Decydując się na opcję wykupienia obiadów dla firm, warto skorzystać z usług firmy SmartLunch, której specjalizacją jest organizacja żywienia grupowego pracowników. Współpracuje ona z lokalami gastronomicznymi i restauracjami w całym kraju, które dostarczają gotowe obiady bezpośrednio do miejsca pracy. Zawsze ciepłe i na ustaloną godzinę. Wybierając tę opcję, ma się szeroki dostęp do zróżnicowanych menu, co daje możliwość dostosowania potraw do oczekiwań pracowników i charakteru wykonywanej przez nich pracy. SmartLunch dysponuje własną aplikacją, dzięki której zamawianie i rozliczanie się z obiadów jest bardzo łatwe i szybkie. Zamówione dania można później oceniać i komentować. Na koniec miesiąca wystawiana jest faktura zbiorcza dla firmy (wraz z podsumowaniem), którą można bez przeszkód zaimportować do programu księgowego..
Aby pracownik był efektywny, musi mieć poczucie, że praca zapewnia mu rozwój. W związku z tym ważne jest regularne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji osób na każdym stanowisku. Bez tego mogą łatwo wpaść w stagnację i rutynę, będące wrogiem produktywności. Pozwoli to na zlecanie bardziej zróżnicowanych zadań i przerwanie monotonii wykonywanych czynności.
Nie każda osoba pracuje tak samo efektywnie w sztywnych godzinach pracy. Warto więc pomyśleć o systemie służącym monitorowaniu czasu pracy. Dzięki temu można wprowadzić bardziej elastyczne ramy czasowe, pozwalające dostosować je do poszczególnych osób. Niestety nie zawsze jest możliwość aż takiej organizacji czasu pracy.
Dbanie o zadowolenie personelu ma znaczący wpływ na jego motywację. W związku z tym powinno się dbać o każdego członka zespołu. Cały ten proces opiera się na kilku bardzo ważnych filarach, które powinny ze sobą ściśle współgrać. Kluczową rolę odgrywa docenianie i nagradzanie starań, także w formie niefinansowej. Jednym ze sposobów gratyfikacji wysiłków podwładnych jest zapewnienie im pożywnych i zdrowych posiłków. Personel bardzo chętnie korzysta z takiej możliwości i można mieć pewność, że jest to dobra i opłacalna inwestycja.