Jest takie powiedzenie, że w życiu pewne na sto procent są tylko dwie rzeczy, a mianowicie śmierć i podatki. O tej drugiej kwestii przekonuje się dosyć dotkliwie na początku roku każdy, kto otrzymuje jakiś stały dochód. Każde zarobione pieniądze trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym. Rozliczenie PIT 2020 będzie w takim samym terminie jak w latach poprzednich.

  1. Wypełnianie deklaracji PIT – kogo obowiązuje?
  2. Jakie są terminy rozliczenia pit?
  3. W jaki sposób można wypełnić deklarację?

Rozliczenie PIT za 2019 rok jest obowiązkowe dla każdego, kto w tym roku osiągnął jakiś dochód, niezależnie od tego, czy miało to miejsce w wyniku umowy o pracę, wykonywania działalności gospodarczej na własną rękę, zbiorów sezonowych czy też wynajmu mieszkania. Wypełnianie deklaracji PIT jest obowiązkowe dla każdego podatnika, a niedopełnienie tej formalności może skutkować roszczeniami ze strony skarbówki.

Wypełnianie deklaracji PIT – kogo obowiązuje?

Rozliczenie deklaracji PIT to obowiązek każdego obywatela RP, który w poprzednim roku podatkowym osiągnął dochód, czyli mówiąc potocznie, zarobił jakieś pieniądze. W zależności od tego, jaka była droga zarobku (czy była to umowa o pracę, czy też może własna działalność gospodarcza), to PIT 2019 będzie składany na innym formularzu. Warto pilnować wyznaczonych terminów, w przeciwnym razie można narazić się na przykre konsekwencje już po jednym dniu zwłoki.

Jakie są terminy rozliczenia pit?

Terminy rozliczenia pit są dosyć sztywne. Każdego roku podatnicy w tym samym czasie muszą składać do urzędu skarbowego swoje zeznania roczne. Taki obowiązek ma każda osoba, która osiągnęła dochód. Deklaracje podatkowe PIT 2020 trzeba złożyć w wyznaczonym czasie. Do kiedy składać pit? Należy się rozliczyć do końca kwietnia. W przeciwnym razie może być konieczne zapłacenie kary. Jeżeli nie wiesz, do kiedy pit złożyć w danym urzędzie oraz jaki formularz trzeba wypełnić, to zawsze możesz zwrócić się po pomoc do urzędnika skarbówki.

W jaki sposób można wypełnić deklarację?

Rozliczenie deklaracji podatkowej można przeprowadzić na kilka sposobów. Mając jedno źródło dochodu, w obecnym stanie prawnym, bez problemu można po prostu zaakceptować deklarację wygenerowaną przez system na podstawie dokumentów dostarczonych przez pracodawcę do skarbówki. Jednak gdy ktoś chce skorzystać z przysługujących mu ulg lub prowadzi działalność gospodarczą, to już musi pit wypełnić samodzielnie. Pomocny może okazać się w tym darmowy program dostępny na stronie https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/. Dzięki niemu rozliczenie deklaracji jest dużo prostsze. Rozwiązanie to polecane jest dla każdego, kto wcześniej miał problem z prawidłowym wypełnieniem deklaracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here