Zakładanie swojej własnej firmy wcale nie jest takie proste, jednak mimo wszystko nie należy to do najbardziej skomplikowanych kwestii. Najważniejsze to posiadać kilka ważnych cech, które pozwolą Ci uzyskać sukces na tym polu działalności. Jeśli pragniesz posiadać własną działalność to powinieneś dowiedzieć się jak ją stworzyć.

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem w drodze do posiadania swojej własnej działalności jest wypełnienie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Na zrealizowanie tego zadania są dwie możliwości. Można to wykonać albo w urzędzie gminy, albo też elektronicznie. We wniosku do CEiDG muszą być zawarte takie informacje jak NIP, adres firmy, PESEL, kod działalności określający czym nasza firma będzie się zajmowała, adres telefonu kontaktowego, rodzaj opodatkowania, dane rachunków bankowych czy też datę rozpoczęcia działalności. Dzięki obecnym ułatwieniom za pomocą jednego dokumentu od razu następuje zgłoszenie do ZUS/KRUS oraz GUS.

Forma opodatkowania

Do wyboru istnieje kilka możliwości opodatkowania. Jest to bardzo istotny wybór.

  • opodatkowanie przy zastosowaniu skali podatkowej 18 bądź 32%. Jest to domyślna forma opodatkowania i nie trzeba jej zgłaszać.
  • opodatkowanie według jednolitej stawki podatku 19%. Jest to wygodne zwłaszcza w przypadku wysokich zarobków ponieważ na pewno nie wejdziemy w wyższy próg podatkowy.
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatki płaci się tylko od przychodu, jednak niestety ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla każdego.
  • karta podatkowa

Następne obowiązki osoby rozpoczynającej działalność

Przede wszystkim trzeba zarejestrować się w ZUS. Wykonywane jest to za pomocą druków ZUS ZUA bądź ZUZ ZZA. Dodatkowo jeśli to pierwsza działalność gospodarcza to przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start na 6 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności. Kolejnym krokiem powinna być rejestracji płatnika VAT.

Wbrew pozorom jeśli posiada się odrobinę wiedzy to cały proces nie jest aż tak bardzo skomplikowany jak brzmi. Wystarczy odrobina samozaparcia, którą powinien mieć każdy przedsiębiorca i bez najmniejszego problemu można rozpocząć swoją działalność. Oczywiście wymagana jest także duża dawka cierpliwości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here