Newconnect jest alternatywną formą rynku, który dotyczy obrotu papierów wartościowych. Za jego organizację odpowiedzialna jest GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych z siedzibą w Warszawie.

Czym charakteryzuje się rynek newconnect?

Jest to idealne miejsce do notowań dla małych spółek, które charakteryzują się dużym potencjałem wzrostowym. Został zapoczątkowany 30 sierpnia 2007 roku i był zupełną innowacją, jak na polskie warunki. Nowa alternatywny rynek niemal od razu zainteresował polskie spółki oraz inwestorów. Oczywiście ryzyko poniesienia strat również jest wyższe niż na rynku tradycyjnym, ale wysokie możliwości zarobkowe skutecznie przyciągają nowe osoby. Na newconnect często można spotkać spółki z branży technologicznej oraz gier, które są tam finansowane. Należy dodać, że w krajach Europy zachodniej istniały już wcześniej pewne odpowiedniki polskiego newconnect, do których należy między innymi AIM z siedzibą w Londynie.

Cele rynku alternatywnego

Celem alternatywnego rynku jest sfinansowanie firm, dla których kapitał jest niezbędny, żeby dalej się rozwijać. Zdecydowaną zaletą są mniejsze wymogi formalne oraz mniej restrykcyjne obowiązki informacyjne. Dzięki temu środki pieniężne można zdobyć znacznie prościej i szybciej. Dla wielu spółek jest to pierwsze miejsce, w którym będą notowane, ponieważ koszty są niskie. Emitenci zainteresowani takim rozwiązaniem przybywają w dużych ilościach. Należy jednak pamiętać, że firmy na newconnect muszą przestrzegać określonych wymagań. Dlatego dodatkowym plusem jest uzyskanie prestiżu z racji samego przebywania na newconnect. Niestety duża dynamika wzrostu jest od zawsze bezpośrednio związana z wysokim ryzykiem. Jednak nie odstrasza to potencjalnych inwestorów, którzy są skupieni głównie na możliwości szybkiego osiągnięcia zysku. Do zyskania jest nawet kilkadziesiąt milionów kapitału, dlatego możliwości są naprawdę spore. Jest to doskonałe miejsce dla spółek działających w sektorach innowacyjnych.

Jakie wymogi trzeba spełnić?

Dlatego branże takie jak media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologia są szczególnie pożądane na alternatywnym rynku. Jednocześnie nie można zapominać o wizji rozwoju oraz dokładnym planie. Na rynku newconnect notowania realizowane są przez dwa główne systemy. Są to jednolite notowania zawierające dwa fixingi oraz system notowań ciągłych. Tak samo jak klasyczne rynki, newconnect posiada własne indeksy. Sam proces inwestycji nie różni się znacznie od sposobu inwestowania w spółki znajdujące się na parkiecie głównym. Pierwszym krokiem jest założenie rachunku maklerskiego. Można to zrobić w domu maklerskim i jest to niezbędne, żeby zacząć inwestować. Taki rachunek umożliwia realizację transakcji sprzedaży oraz kupna. Wszystko działania można wykonywać w internecie, bez potrzeby wychodzenia z domu. Cechą charakterystyczną domu maklerskiego jest jednak pobieranie określonych prowizji za każdą przeprowadzoną transakcję. Takie ceny są zawarte w specjalnej tabeli prowizji oraz opłat. Są one przedstawione bezpośrednio przez dom maklerski podczas otwierania rachunku. Na newconnect znajdują się również firmy, które jeszcze nie posiadają mocnej pozycji na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here