Chcesz wiedzieć, czy twój kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT? Wystarczy, że sięgniesz do zasobów białej listy podatników VAT, która została udostępniona we wrześniu 2019. Przyjrzyjmy się zatem, jakie dane gromadzi nowy wykaz i czy warto do niego zaglądać.

Biała lista podatników VAT – co to jest?

Biała lista podatników VAT to określenie stosowane w odniesieniu do elektronicznego wykazu informacji o podatnikach VAT. Znajdują się w nim przede wszystkim dane związane z zarejestrowaniem i wyrejestrowaniem podatnika VAT oraz jego status. Pod tym względem biała lista zastąpiła dotychczasowe listy, w których mogliśmy znaleźć takie informacje.

Co ważne, biała lista podatników VAT umożliwia sprawdzenie numeru rachunku bankowego kontrahenta, którego powinieneś użyć do wszelkich rozliczeń.

A jakie dokładnie informacje znajdziesz, przeglądając białą listę podatników VAT? Są to m.in.:

  • imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwa firmy,
  • adres siedziby firmy,
  • numery identyfikacji, takie jak NIP, KRS czy REGON,
  • status podmiotu,
  • data rejestracji działalności lub odmowy rejestracji, a także daty przywrócenia i wykreślenia,
  • informacja o podstawie prawnej rejestracji, odmowy rejestracji, przywrócenia czy wykreślenia,
  • zarejestrowane konta firmowe.

Jeszcze do niedawna wszystkie te informacje były gromadzone w różnych miejscach. Teraz znajdziesz je wszystkie właśnie w białej liście podatników VAT. A gdzie ona się znajduje? Otóż biała lista podatników VAT została opublikowana zarówno w biuletynie publicznym Ministerstwa Finansów, jak i w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Korzystanie z białej listy podatników VAT

Korzystanie z białej listy podatników VAT ma być wygodne i bardzo intuicyjne. Wyszukiwanie informacji może odbywać się wedle różnorodnych kryteriów, w zależności od tego, jakie dane o kontrahencie już posiadasz. Co ważne, nawet jeśli nie znasz całej dokładnej nazwy firmy, system automatycznie podsunie ci kilka pasujących wyników wyszukiwania.

Jeśli natomiast będziesz poszukiwał informacji na temat osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą, wpisz jej imię i nazwisko w polu „nazwa podmiotu”. W ten sposób uzyskasz dostęp do danych jej dotyczących.

Zwróć także uwagę na to, że otrzymanym przez ciebie wynikom wyszukiwania zostanie nadany unikalny numer. Warto go wydrukować, dzięki czemu będziesz dysponował potwierdzeniem tego, że w danym dniu sprawdzałeś swojego kontrahenta. Dlaczego jest to takie ważne?

Sprawdzanie numeru konta poprzez białą listę podatników VAT

Od momentu działania białej listy podatników VAT musisz przykładać dużą wagę do numerów rachunków bankowych twoich kontrahentów, na które wpłacasz kwoty powyżej 15 000 zł. Jeśli przelejesz co najmniej taką sumę na konto bankowe, które nie zostało wskazane na białej liście podatników VAT, nie będziesz mógł zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodu. A to będzie cię kosztować sporo czasu lub pieniędzy.

Jeśli tak się stanie, czeka cię wizyta w urzędzie skarbowym, w celu pisemnego poinformowania, że przelałeś pieniądze na niezarejestrowany numer bankowy. Co więcej, masz na to zaledwie 3 dni robocze od wykonania przelewu. Jest to jednak jedyny sposób, aby uwzględnić taką płatność w kosztach uzyskania przychodu.

Z tego powodu korzystanie z białej listy podatników VAT staje się dla wielu przedsiębiorców koniecznością. Szczególnie jeśli faktury opiewające na ponad 15 000 zł to dla nich codzienność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here