Stan bezpieczeństwa jest niezwykle ważnym wskaźnikiem, który dotyczy nie tylko samych zagrożeń, które mogą spotkać przedsiębiorstwo, ale także analizą tych miejsc, które wymagają poprawy. Często samodzielne wykonanie weryfikacji jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Wówczas należy sięgnąć po pomoc z zewnątrz.
Korzystając z pomocy firmy zewnętrznej czy wykonując własną analizę, należy przygotować audyt bezpieczeństwa. Jest to dokument, który ma na celu wykazanie wszelkich miejsc, które wymagają dokładnego sprawdzenia i przedefiniowania w trosce o bezpieczeństwo firmy. Jednocześnie audyt pokazuje stan bezpieczeństwa, poszczególne jego aspekty oraz jest w stanie zasugerować, jakie zagrożenia mogą pojawić się na horyzoncie.
Dlatego niezwykle trudnym zadaniem jest samodzielne wykonanie rzetelnej analizy. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka, a weryfikacja może nie być należycie głęboka i kompleksowa. Rozwiązaniem w tym aspekcie wydaje się być outsourcing. Zlecenie zewnętrznej firmie pracy nad przygotowaniem audytu jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jeśli przedsiębiorstwu zależy na rzetelności i jakości wyników badań.
Warto pamiętać, że sam raport po wykonaniu audytu bezpieczeństwa powinien być kompleksowy i nie skupiać się na rozwiązaniach jako takich. To analiza, a więc przedstawienie informacji na temat stanu bezpieczeństwa, jego charakterystyka w zakresie poszczególnych działów, rozwiązań organizacyjnych czy sposobu przechowywania dokumentów. To w reszcie wskazanie błędów, analiza możliwych zagrożeń i wskazówki, mające na celu dopasowanie procesów bezpieczeństwa do obowiązujących przepisów.
Również dlatego outsourcing jest rozwiązaniem optymalnym. Raport powinien być chłodny i z wiedzą oraz po analizie wskazywać, które zagrożenia mogą się zdarzyć i na które z nich firma jest przygotowana, a do których należałoby podejść z większą rozwagą.