Negatywna opinia o pożyczkach przez internet powstała kilka lat temu, kiedy parabanki nie były objęte żadnym prawem. Wtedy można było trafić na oszustwa, które przyczyniały się do poważnych problemów finansowych. Od 2016 roku wszystkie instytucje objęte są ustawą antylichwiarską, dzięki czemu oferty parabanków stały się nie tylko bezpieczne, ale również korzystniejsze.
Główną zaletą nowych regulacji prawnych jest konieczność posiadania kapitału w kwocie minimum 200 000 złotych na rozpoczęcie działalności mającej na celu pożyczanie pieniędzy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że firmę pożyczkową otworzą osoby, które będą chciały zarabiać na oszustwach. Dodatkowo firmy z własnym kapitałem, często wyższym niż wymagany, otwierane są wyłącznie przez poważnych biznesmenów, którzy dokładnie przeanalizowali swoją decyzję.
Środki ostrożności wykorzystywane przez firmy pożyczkowe niemal nie różnią się od tych, które stosowane są w bankach, co przemawia za bezpieczeństwem tego rozwiązania. Do jednej z takich procedur należy konieczność potwierdzenia swojej tożsamości poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę – zazwyczaj jest to 1 grosz lub 1 złoty. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko wyłudzenia pożyczki, które może mieć miejsce w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego.
Niezwykle często to parabanki mają lepszą ofertę, ponieważ dają klientowi możliwość pożyczania małych i dużych kwot, na krótki i długi okres spłaty. W ofercie parabanku znajduje się nie tylko popularna chwilówka, ale również pożyczka ratalna. Niektóre firmy pożyczkowe pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania nawet na kilka lat. Nie trzeba więc obawiać się zaciągania zobowiązań w miejscach innych niż banki, natomiast należy pamiętać, że bez względu na instytucje koniecznością jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem.